PR Neden Reklamdan Daha İyi?

PR stratejisi oluşturmak

PR Neden Reklamdan Daha İyi? Halkla ilişkiler ve reklamcılığın her ikisi de bir işletme veya kuruluş için aynı hedefleri gerçekleştirmeye yönelik çalıştığından, ikisi arasındaki farkı ve hangisinin daha etkili olduğunu belirlemek zor olabilir. Temelde reklamcılık ve halkla ilişkiler, markaların hedef kitlelerine ulaşmak ve ürün veya hizmetlerini tanıtmak için kullandıkları araçlardır. İkisi arasındaki en temel fark, reklam spotlarının ücretinin ödenmesi, halkla ilişkiler yerleştirmelerinin ise medya sahaları ve basın bültenleri yoluyla kazanılmasıdır.

GÜVENİLİRLİK OLUŞTURUR

Reklamcılığın en acil dezavantajlarından biri özgünlüğün olmamasıdır. Tüketiciler bu görselin, videonun veya mesajın satın alındığını bilirler ve bir SuperBowl reklamı gibi ilgi çekici bir şey olmadığı sürece, tüm dikkatlerini onlara vermeleri olası değildir. En son ne zaman bir YouTube videosu izlediğinizi veya en sevdiğiniz Hulu dizisini düşünün. Başlamadan önce oynatılan reklamı hatırlıyor musunuz yoksa ilk fırsatta atladınız mı?

Öte yandan halkla ilişkiler, bir gazeteci, blogcu veya etkileyici şeklinde üçüncü taraflara güvenilirlik sağlar. Bir şirket veya kuruluş bir fikir ortaya atar, ancak hikayenin kendisi başka biri tarafından anlatılır. Tıpkı reklam için yaptığınız gibi, şimdi okuduğunuz son makaleyi veya duyduğunuz haberi düşünün. Bilgiler, doğrudan bir işletmeden değil, güvenilir bir kaynaktan geldiğinden, belirli ayrıntıları hatırlamak çok daha kolaydır. PR’nin eylemdeki gücü budur.

GENİŞLETİLMİŞ ERİŞİM

Reklam söz konusu olduğunda, tam olarak ödediğinizi alırsınız ve daha fazlasını alamazsınız. Örnek olarak TV reklamlarını kullanalım. Bir hukuk firması, cezai savunma uygulamasını tanıtmak için 30 saniyelik bir reklam için ödeme yaparsa, hukuk firması ceza savunma uygulamasını tanıtmak için 30 saniyelik bir reklam alır. Ancak halkla ilişkiler ile mesajlar ve bilgiler defalarca iletilebilir.

Bir reklam yerine, firmanın avukatlarından birinin yakın tarihli bir dava hakkında bir işletme yayınına verdiği röportajı aldığını varsayalım. Mesaj firmanın elindeyken, bu makale başka bir yayın tarafından alınabilir, sosyal medyada paylaşılabilir veya başka bir röportajı güvence altına almak için bir medya sunumunda kullanılabilir. Şimdi, bir dakikadan daha kısa sürede biten ve biten tek bir reklam yerine, firma PR uygulamalarıyla çok daha fazla gösterim ve erişim yarattı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*