Medya kiti nedir ve ihtiyacınız var mı?

Medya kiti nedir ve ihtiyacınız var mı

Medya kiti, işletmeniz, ürününüz veya etkinliğiniz hakkında bilgiler içeren bir klasördür. Genellikle etkinliklerde ve lansmanlarda gazetecilerin haberlerini yazmalarına yardımcı olacak bir bilgi paketi olarak kullanılırlar. Bir medya kitinin amacı, bir gazetecinin dikkatini çekmek ve bir haber yazmak veya röportaj yapmak istemesini sağlamaktır. Gazetecilerin ihtiyaç duyduğu tüm bilgiler için tek adres olmalı. Dünya gittikçe daha dijital hale geldikçe, medya kitleri daha az kullanılıyor, ancak doğru kullanıldığında bir yerleri var, ancak bugünlerde karton bir klasörden ziyade bir USB çubuğunda bulunma olasılığı daha yüksek.

Medya kitiniz ne içermelidir?

İşletmenize veya bir medya kitini kullanma nedeninize bağlı olarak bu liste değişebilir. Ancak, medya kitinizin mümkün olduğunca etkili olmasını sağlamak için her zaman dahil edilmesi gereken birkaç temel öğe vardır.

  • İletişim bilgileri: röportaj yapılabilecek kişi, bir halkla ilişkiler yetkilisi veya ilgili herhangi biri için
  • Şirket / kişi hakkında bilgi: kısa ve öz bir biyografi yeterlidir, gazeteciye yardımcı olmak ve araştırması gereken ilginç bilgileri paylaşmak için. Her kişi için üç paragraftan fazla yazmamaya çalışın.
  • Bir basın bülteni: Gazeteciler neler olup bittiğini bilmek ve olay hakkında bazı ayrıntılar almak isteyeceklerdir. Basın bülteniniz röportaj için uygun olan kişiden alıntılar içermelidir.
  • Resimler: Medya kitiniz dijitalse, üzerine gazetecilerin hikayeleri için kullanabilecekleri bazı resimler koyabilirsiniz. Gazetecilerin çoğu yüksek çözünürlüklü talep eder, ancak yeterli alan yoksa onları düşük çözünürlüklü olarak takın ve gerekirse yüksek çözünürlük için sizinle iletişime geçebileceklerini gazetecilere bildirin.

Çok önemli olmayan ancak düşünmek isteyebileceğiniz diğer bazı seçenekler şunlardır:

  • Müşterilerden veya müşterilerden gelen referanslar
  • Yıllık rapor Gazetecilerin ilgisini çekebileceği işin / kişinin elinde olduğu başka herhangi bir şeyin ana hatları.
  • Ürününüzün örnekleri
  • Son haber kapsamı

Medya kitinizi nereye göndermelisiniz?

Tıpkı basın bültenleri ve medya tanıtımları gönderirken olduğu gibi, kitinizi ne zaman ve nereye göndereceğinizi bilmek çok önemlidir. Medyadaki herkese göndermeden önce, hangilerinin şirketinizi kapsaması en muhtemel olduğunu öğrenmek için yayınları ve medya kuruluşlarını araştırmak için zaman ayırın.

Kendinizi, şirketi tanıtmak ve medya setinin ne işe yaradığını açıklamak için her gazeteciye kişiselleştirilmiş bir mektup eklemek isteyebilirsiniz. Bu, ulaşmaya çalıştığınız kişiyle bağlantı kurmanıza yardımcı olacak, ona 100 başka gazeteci gönderdiğiniz medya kitinin aynısını göndermek yerine.

Bir ürün örneği eklemeyi seçerseniz, bazı medya kuruluşlarının hediye kabul etme konusunda kuralları olduğunu unutmayın. Emin değilseniz, kiti göndermeden önce satış noktasıyla iletişime geçin ve hediyeleri çok abartılı hale getirmeyin. Medya kitleri her zaman kullanılmamalıdır, ancak bazen halkla ilişkiler dünyasında yeri vardır. 

2 geri izleme / bildirim

  1. PR stratejisi nasıl oluşturulur? - Leon İstanbul
  2. Dijital PR neden pazarlama stratejinizin bir parçası olmalı? - Leon İstanbul

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*