Küçük İşletmelerin Covid-19 Salgınından Kurtulmak İçin Neden Dijital Pazarlamaya İhtiyacı Var?

covid

Küçük İşletmelerin Covid-19 Salgınından Kurtulmak İçin Neden Dijital Pazarlamaya İhtiyacı Var?

İnsanlar İnternette Sizi Arıyor
Ben de bir pazarlamacı olarak Google trendlerini her zaman kontrol ediyorum . Google artık sadece Google değil. Dr. Google oldu. Koronavirüs hakkında veya hakkında çok fazla soru var. Bununla birlikte, insanlar sadece koronavirüs önemsiz şeyleri aramıyor. İnternette eğlence kaynakları, temel hizmetler ve hatta bakkal dükkanları arıyorlar.

Her zaman, şu anki olanlar çevrimiçi olarak saklanmanın iyi olduğu zamanlar değil. İnsanların sizi internette bulmasını kolaylaştırmanın zamanı geldi.

Pek çok işletme, trend sorgularında Google’da ortaya çıkan yönergelerden yararlandı. Ayrıca, yerel bir mağaza olsanız bile insanların sizi çevrimiçi olarak nasıl kontrol ettiğini de dikkate alıyorlar.

Örneğin, taşıma ve paketleme işiyle ilgilenen bir müşterimiz var. “Temassız”, “güvenli” ve “hijyen” gibi kelimeler yeni normal hale gelir gelmez SEO oyunumuzu değiştirdik. Anahtar kelimeleri yeniden düzenledik ve web sitesi kopyalarını mevcut zamanın taleplerini karşılayacak şekilde değiştirdik.

Bu zamanı trafik kazanmak için kullanın. Doğrudan işinizle ilgili olmayan şeyler hakkında paylaşım yapmak anlamına gelebilir. Ama şimdi yardım etme zamanı. İnsanlar sizi yalnızca topluma katkıda bulunduğunuz için övecekler. İş kaybediyor olabilirsiniz, ancak insanlar yine de sipariş verecek ve evlerinde bir şeye ihtiyaç duyacak. Kampanyalarınızı durdurmayın, sadece mevcut zamana göre ayarlayın.

Sosyal Medya Veya Daha Kesin Olarak Instagram Olmak İçin Doğru Yer
Instagram hayatlarının son zamanlarda nasıl çok arttığını fark ettiniz mi? Instagram artık işinize ara vermiyor. Netflix kadar yasal bir eğlence kaynağı haline geldi. Influencer’lar artık her zamankinden daha aktif. Muhtemelen insanlar izole edilmek üzere tasarlanmadıkları içindir.

Koronavirüs milyonlarca insanı içeri itti. Virüs bize bulaşmış olsun ya da olmasın, hepimiz değişikliklere adapte oluyor ve yeni normali yaşamaya çalışıyoruz. Mevcut sorunlarımız önemsiz görünse de çoğumuz endişeliyiz. Bil bakalım ne oldu? Bu sefer empati kurmakla ilgili.

Mevcut müşterilerinizle sosyal medyada bağlantı kurmaya başlayın . Onlara kim olduğunuzu ve markanızın neyle ilgili olduğunu gösterin. İyi işlerinizi çevrimiçi olarak tanıtın. İnsanların ürününüzü satın alması konusunda ısrarcı olmayın ve bunun yerine küçük ve sadık bir topluluk oluşturmaya odaklanın. Sadece ondan büyüyecek.

Instagram, koronavirüsün bu denenme zamanlarında küçük işletmeleri desteklemek için bütün bir kampanya başlattı .

‘Küçük işletmeleri destekleyin’ adlı bir çıkartmayı tanıttılar ve işletmelerin yeni müşterilere ulaşmasına yardımcı oldu. Sadece bu değil, aynı zamanda işletmelerin hizmet verdikleri insanlarla bağlantıda kalmasına da yardımcı olur. Böylece, çıkartmada bahsedildiklerinde, onu yeniden yayınlayabilirler. Bu, işletmenizin referanslarını sadece daha fazla izleyici ile göstermek gibidir.

Yerel Mağazalar Artık Talep Görüyor ve Yerel SEO Olmalı
Daha önce de belirtildiği gibi, insanlar artık çevrimiçi olarak yerel mağazaları arıyor. Eşyaların kapılarına teslim edilmesini istiyorlar. Dışarı çıkamazlar. Ancak çevrimiçi olarak bulunuyorsanız, sizi orada bulmalarına gerek kalmadan bulabilirler. Artık herkes, hizmetler ve mallar için yerel işletmelere bağımlıdır.

Bu sefer etrafınızdaki insanlara hizmet etmenizi sağlar. Ve bunu doğru şekilde yaparsanız, iyi yorumlar da alacaksınız.

Dijital Varlığın Maliyeti Çok Değil
Geleneksel pazarlama bir süredir arka planda. İnsanlar bu sıkıntılı zamanlarda dışarıdaki ilanlara bakamazlar. Bununla birlikte, küçük bir işletmeye sahip olduğunuzda, geleneksel pazarlamanın ekonomik bir seçenek olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak uzun vadede pahalı hale gelebilir. Ona tekrar tekrar yatırım yapmalısınız ve zamanla yıpranır.

Ayrıca, geleneksel pazarlama, bu reklamı gören herkesin kim olduğunu izlemenize izin vermez. Ancak, Facebook, Instagram veya Google’daki bir banner reklam yapar. Geleneksel pazarlama, pazarlama stratejinizin bir parçası olabilir, ancak iş için güvendiğiniz tek pazarlama stratejisi olamaz.

Dijital pazarlama, nispeten ekonomiktir. Ve bu zamanlarda, muhtemelen, potansiyel müşterilerinize ve müşterilerinize ulaşmanın en ekonomik yolu.

Dijital Pazarlamaya Dönmenin Bonus Nedeni
SEO’ya Göre Sıralama’da çok sayıda sorgu alıyoruz. Bazı müşteriler, dijital pazarlamanın meyvelerini toplamadan önce fikrinden vazgeçiyor.

O zamanları seviyorum. Beni yanlış anlamayın. İş kurmayı seviyorum. Bunu bizim için zorlaştıran bir müşteri bulduğumuzda neden sevdiğimi açıklayayım.

Örnek vermeyi seviyorum. Çevrimiçi varlığın size nasıl bir marka sesi verdiğini anlamanın en iyi yolu, köklü markalara bakmaktır. Bir restoran olduğunuzu ve şu anda çevrimiçi olarak veya arabaya servisinizden herhangi bir sipariş almadığınızı söylediğinizde, muhtemelen yanlış yapıyorsunuzdur.

Son zamanlarda, KFC Instagram’a gitti ve arabaya servis ve ücretsiz temassız teslimat hizmetlerini tanıtan bir infografik paylaştı. Ayrıca ‘endüstri lideri temizlik ve el yıkama politikalarına’ sahip olduklarından da bahsetmişlerdir.

Resim Kaynağı: https://www.instagram.com/kfc/

Şimdi KFC’nin zaten yerleşik bir marka olduğunu söyleyebilirsiniz. Ama sıfır noktasından da başladılar. Bir anda tüm işletmeler, çevrimiçi varlıklarının önemli olduğunu fark etti. Bilinçli olmalı.

Ve yerel bir satıcıya bir örnek verecek olursam, daha önce bahsettiğim taşıyıcılar ve paketleyiciler ne olacak? Onlar da duruma adapte oldular. Ve şu anda ABD’deki kiralama durumuyla (başka bir gün için kaydedilen bir tartışma), mevcut duruma göre güçlü yönlerini çevrimiçi olarak düzgün bir şekilde pazarladıkları için rakipleri arasından seçiliyorlar.

Buradaki son sözlerim, küçük ya da büyük bir işletme bilinçli olarak dijital pazarlama stratejilerine yöneldiği sürece, iş almamaları ve markalarına uzun vadeli değer katmamaları için hiçbir sebep olmadığına inanıyorum. Dünya yakında normale dönecek ve sadece dirençli işadamları hayatta kalacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*