Halkla İlişkilerde 5 W Nedir?

Halkla İlişkilerde 5 W Nedir

Halkla İlişkilerde 5 W Nedir?

Pek çok insan, konu ne olursa olsun, esas olarak bilgi toplamak için kullanılan beş W’yi daha önce duymuştur. Bu sorular – ne, kim, neden, ne zaman ve nerede, polis soruşturmalarından okuldaki araştırma makalelerine kadar genellikle araştırmada kullanılır.

Bu sorular bazı insanlara basit görünse de, herhangi bir konu hakkında ayrıntılı bilgi edinme söz konusu olduğunda bir formülün parçasıdırlar.

Bir işletme başarılı bir halkla ilişkiler kampanyası oluşturmaya çalışıyorsa, bu önemli 5 W’leri sorması gerekir.

NE?

Başarılı bir halkla ilişkiler kampanyası yaratmaya çalışan herhangi bir işletmenin sorması gereken ilk şey, PR kampanyasının ne olacağı ve kampanyanın amacının ne olacağıdır. Bu, işletmenin halkı ürünlerini veya hizmetlerini önemsemeye ikna etmenin ana yolu olacağından, bu sorunun cevabı, başkalarının ilgileneceği bir şey olmalıdır.

KİM?

Sorulması gereken bir sonraki soru, kampanyayı kimin yapması gerektiğidir ve cevap, işletmenin hem başarısını hem de görünürlüğünü önemseyen herkes olmalıdır. Buradaki ana amaç, sadece izleyici için içerik oluşturmak olmamalı, bunun yerine müşteri iletişimine odaklanmalıdır. Çünkü bir işletme, izleyicileri ürünlerini veya hizmetleri hakkında düşünmeye devam ettirmek istiyorsa, işletmenin müşterilerle iletişim kurması gerekir.

NEDEN?

Cevaplanması gereken en önemli sorulardan biri şudur: “Başkaları neden işle ilgilensin ve işten ne elde edecekler?” Bu, birçok insanın gözden kaçırma eğiliminde olduğu bir sorudur ve bazı işletmelerin bir PR kampanyası başlattıklarında aradıkları başarıyı elde etmemelerinin nedeni budur.

NE ZAMAN?

Sıradaki soru, ne zaman sorusu – kampanya ne zaman gerçekleşecek ve bunun cevabı ‘her zaman’ olmalı. Çünkü PR, bir markanın itibarını inşa etmenin harika bir yoludur, ancak bu itibar bir gecede inşa edilemez. Bu nedenle işletmeler, yeni ürünler veya hizmetler geliştirmede yeni anahtar işe alımlarla ilgili duyurulardan her şeyi izleyicilerle sık sık güncellemeleri paylaşmalıdır. İyi bir halkla ilişkiler kampanyası her zaman şirket hakkında önemli konuları iletmek için daha fazla fırsat aramalıdır.

NEREDE?

Son W sorusu, PR kampanyasının genel reklamcılığa kıyasla farklı olduğu yerdir ve cevap hemen hemen her yerde olmalıdır. Reklam ve PR arasındaki temel fark, birincisinin ücretli medya olması ve ikincisinin kazanılmış medya olmasıdır. Reklamcılıkta bir işletme, satışların yanı sıra marka bilinirliğini artırmak için para harcamak zorundadır. Bu arada, halkla ilişkiler ile, işletmenin paylaştığı haberler web siteleri ve medya kuruluşları tarafından kolayca alınabilir ve marka bilinirliğini artırabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*