Dijitalin Geleceği: PR’nin Geleceği Sayılara Yöneliktir

Dijitalin Geleceği

Dijitalin Geleceği: PR’nin Geleceği Sayılara Yöneliktir

Zaman geçtikçe, Dijital PR’nin değeri (nihayet) bir bağlantı kurma taktiğinden daha fazlası olarak kabul edilmeye başlıyor.

Geçmişte, Dijital PR raporlamasının çoğu bağlantıların sayısına ve bunların ortalama Etki Alanı Otoritesine odaklanmıştı, ancak bağlantıların kalitesi her zaman miktardan daha ağır basmadı mı? Pazarlama uzmanları olarak bunun bu kadar uzun sürmesine neden izin verdik?

Bugünün PR dünyasında, her kim olursa olsun, güçlere PR’ın değerini kanıtlayan çetin bir savaş, ancak bu, meslektaşlarımızın ve meslektaşlarımızın bile bunu tam olarak anladığını söylemek anlamına gelmez.

Evet, yine de SEO amacıyla PR’a ihtiyacınız olabilir, ancak yine de yalnızca kaç bağlantıya ulaşıldığını önemsememeliyiz. Ayrıca, faaliyetin sıralamaları nasıl doğrudan etkilediğini sorgulamalı ve bunu genel iş hedeflerine bağlamak için kendimizi zorlamalıyız.

Bunu ele almak için atmamız gereken ilk adım, ona bağlantı kurma demeyi bırakmaktır. Bundan çok daha fazlası. Yürütülen kampanya veya faaliyet ne olursa olsun, en azından masa başı araştırmasını dahil etmeniz gerekecek, ancak çoğu zaman içerik oluşturma, tasarım ve yerinde geliştirme de yapacaksınız.

Dijitalin Geleceği: PR’nin Geleceği Sayılara Yöneliktir

Biz “bağlantı kurucu” değiliz – biz bundan çok daha fazlasıyız.

Uzmanlar olarak, PR’lerin bağlantılar hakkında bir şey yapmamamız gerektiğini anlamaya başlaması ve Dijital PR’nin yatırım getirisini doğrudan nasıl etkileyebileceğini ve Dijital PR’ın bir dizi başka kanala nasıl dahil edilebileceğini düşünmeye başlaması gerekiyor.

Bunun bir örneği PPC ve PR. Daha önce hiç kimse onları birleştirmeyi gerçekten düşünmemişti. Geçmişte PPC, geleneksel olarak bir “Son Tıklama” ilişkilendirme modelini kullanarak her zaman zafer kazanır. Değerini kanıtlamak her zaman daha kolay olmuştur, ancak artık birisinin Google Analytics aracılığıyla bir PR makalesi nedeniyle PPC etkinliği ile ilgilenip ilgilenmediğini görebiliriz – ve PR’yiPPC’nin başarısının bir kısmıyla ilişkilendirmeye başlayabiliriz.

ROI’yi Dijital PR etkinliğine bağlamak, oyunda bir adım önde olmak ve pastadan bir parça almaya devam etmek için odaklanmaya başlamamız gereken şeydir.

Dijitalin Geleceği

Cision tarafından 2017’de yapılan bir ankete göre , iletişim uzmanlarının% 75’i PR’yi ölçmek için daha iyi bir iş yapmaları gerektiğini kabul etti (bu hala geçerli) ve% 70’i bunu yapabilmek için verilere sahip olmadıklarını söyledi (ki kesinlikle böyle olmamalıdır).

Bir analiz aracına erişiminiz olduğu sürece (bir pazarlama uzmanı olarak yapmanız gerekir), ihtiyacınız olan tüm verilere erişiminiz vardır. Oturum sayısı, yeni kullanıcılar, hemen çıkma oranı ve sitede ortalama süre gibi üst düzey yerinde ölçümlerin yanı sıra paylaşımlar ve katılımlar gibi sosyal ölçümleri de ölçebilirsiniz.

Bunlar, peşinde olduğunuz zorlu rakamlar olmayabilir ve elbette iş hedeflerini doğrudan etkilemez, ancak daha fazlası da var.

Kullanıcı yolculuğunu izleyerek, bir kullanıcının siteye nereden girdiğini ve en önemlisi, etkinliğiniz aracılığıyla bir yönlendirme bağlantısının siteye katkıda bulunup bulunmadığını görebilirsiniz. Bunu AOV (Ortalama Sipariş Değeri) ile ölçün ve bir PR ölçüm modelinin başlangıcını elde ettiniz.

Halkla İlişkiler Haftası’nın önemi üzerine yakın zamanda bir anket yapıldı – ‘ Salgın Sonrası Bir Gelecekte Halkla İlişkiler ‘ birkaç ilginç şey gösterdi.

İlk olarak, COVID-19 boyunca, müşterilerin% 64’ü son altı ayda PR bütçesini düşürdü. Ayrıca,% 77’nin acentede kalanların azaldığını ve% 90’ın kampanyaları ertelediğini gösterdi.

Ancak, bu adımlar panikten atıldı ve PR endüstrisinin ve gidişatının bir yansıması değil. Varsa 2020 yılında attığı adımlarla PR’da değer daha çok görüldü, özellikle de markaların pazar stratejilerine dönmesi söz konusu olduğunda.

Bir çok sektör için; Seyahat, konaklama ve perakende sadece üç örnek olduğundan, COVID-19’dan önce kullandıkları eski stratejilere geri dönemeyecekler.

Dijital, ana öncelik haline geliyor ve bu salgının üstesinden gelmek için bu kanalların elden geçirilmesi gerekecek. Güven ve güven oluşturmak için müşterilerle iletişim kurmanın yeni yollarının oluşturulması gerekiyor, ancak gördüğümüz şey, çok fazla markanın başarısızlığa uğrama korkusuyla dijitale yatırım yapma konusunda isteksiz davranması.

Nihayetinde, içinde yaşadığımız bu zamanda hiçbir şey yapmamak en büyük başarısızlık olacak. Bu nedenle, PR’ın çok da uzak olmayan bir gelecekte gerçekten kendi başına geldiğini göreceğiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*