Dijital PR Bir Markanın Varlığını Nasıl İyileştirebilir?

Dijital PR Bir Markanın Varlığını Nasıl İyileştirebilir

Dijital PR Bir Markanın Varlığını Nasıl İyileştirebilir?

Dijital PR, çevrimiçi yöntemler kullanarak markanızın bilinirliğini artırmak için kullanılan bir stratejidir. Birçok yönden geleneksel PR’a benzer, ancak yalnızca çevrimdışı yöntemlerle ulaşılamayan çok daha geniş bir kitleye ulaşma fırsatı sunar. Dijital PR, en fazla etkiyi yaratmak için arama motoru optimizasyonu , içerik pazarlaması , etkileyici sosyal medya ve sosyal medya gibi İnternet tabanlı stratejilere dayanır .

Dijital PR , bir markanın çevrimiçi varlığını ve görünürlüğünü artırabilen güçlü bir stratejidir. Statik bilgiler sohbete dönüştürülebilir ve şirketler, gece veya gündüz her saat doğrudan hedef kitlesiyle konuşabilir. Hedef kitleyle bağlantı kurarak ve paylaşarak, odak noktanızı netleştiren bir diyalog başlatmak ve haberleri ve bilgileri her zamankinden çok daha hızlı yaymak mümkündür.

Dijital PR Vs. Geleneksel PR

Geleneksel PR, basılı yayınlarda yer almak için gazetecilerle ağ kurmayı içerir. Bir zamanlar, geleneksel halkla ilişkiler konusunda uzmanlaşmış bir yayıncının amacı, müşterilerini gazete, dergi, radyo ve televizyona dahil etmekti. Geleneksel halkla ilişkiler konusunda uzmanlaşan çoğu insan, odak noktasını dijital PR’ı içerecek şekilde değiştirmiştir – çoğu zaman çevrimiçi içeriğe çevrimdışından daha yüksek okuyucu veya izleyici bulmuştur – ancak bazı geleneksel halkla ilişkiler biçimleri hala kullanılabilir.

İnternetin büyümesiyle, bir işletmeyi tanıtmak için kullanılabilecek daha birçok olası yol vardır. Dijital PR, çevrimiçi yayınlarla röportaj yapmak, çevrimiçi varlığınızı artırmak ve daha fazla büyüme ve tanınma için sosyal medyanın etkileşimli gücünü kullanmak gibi çok çeşitli pazarlama olasılıklarını içerir.

Dijital PR Neleri İçerir?

Çevrimiçi tanıtım olanakları sonsuza yakın. İşletmelerin baskı fırsatlarının ötesine bakması ve hedef kitleleri ile çevrimiçi etkileşim kurması gerekir. Dijital PR ajansları, içerik pazarlaması, sosyal medya pazarlaması ve daha fazlasındaki yeni trendlere odaklanarak geleneksel PR’ın en iyilerini birleştirir.

Bir dijital PR uzmanı, bir müşterinin web’deki varlığını iyileştirmek için çok çeşitli taktikler kullanır. Örnekler şunları içerir:

  • Çevrimiçi basın bültenleri hazırlamak
  • Çevrimiçi basın kapsamı oluşturmak için çevrimiçi gazeteciler ve blog yazarlarıyla ilişkiler kurmak
  • İşletme profili oluşturma
  • Çevrimiçi incelemelerin ve röportajların organize edilmesi

Basın bültenlerinin web sitenize geri dönen ilgili bağlantılarla optimize edilmesini sağlamak . Bu, okuyuculara daha fazla bilgiye bağlantılarla fayda sağlar ve yüksek trafikli bloglardan ve haber sitelerinden web sitenize yüksek otorite bağlantıları sağlayarak arama sıralamanızı yükseltir.

Etkili sosyal medya hesapları ve bloglardan bahsetmek için Influencer pazarlama ve blogger erişimi

Daha geniş bir itibar ve yüksek kaliteli geri bağlantılar kazanmak için çevrimiçi içerik yayınlamak

 

 

Dijital PR Hedefi

Dijital halkla ilişkiler ve geleneksel halkla ilişkiler ortak bir amacı paylaşır; bu, bir müşterinin itibarını iyileştirmeye ve hedef kitlelerinin üyeleri arasındaki görünürlüğünü artırmaya yardımcı olmaktır. Her ikisi de bir markayı daha tanınır hale getirme stratejileridir. Aralarındaki temel fark, bu amaca ulaşmak için kullanılan yöntemlerin seçimidir.

 

Dijital PR, dijital araçları kullanırken marka değeri oluşturmayı hedefler. Rakipler denizinin sürekli büyüdüğü dijital çağda güçlü bir marka oluşturmak zor olabilir, ancak görünürlüğü artırmak ve rekabet gücünü korumak için kullanılabilecek çok çeşitli yöntemler vardır.

 

Beklentiler, kiminle iş yapacaklarına dair sınırsız seçimlerdir ve dijital PR kullanmazsanız rekabet tarafından kolayca boğulabilir. Kendinizi rakiplerinizden ayırmak ve hedef pazarların bilgilerini aldığı ve sorunlu noktalarına çözüm aradıkları çevrimiçi caddelerde görünmek için iyi tanımlanmış bir marka yaratılmalı ve iletilmelidir.

 

Dijital PR Markanıza Nasıl Fayda Sağlayabilir?

 

 

Bir dijital PR kampanyasına başladığınızda, marka bilinirliğinizi ve çevrimiçi varlığınızı geliştirmek için çaba göstereceksiniz. Odaklanmış bir kampanya, çevrimiçi kimliğinizi oluşturmada ve markanızı benzersiz kılan şeylerde büyük bir fark yaratabilir.

 

Dijital PR’ın markanıza fayda sağlayabileceği yollardan bazıları şunlardır :

 

Web sitesi trafiğini artırın – Markanız çevrimiçi olarak daha sık ve birçok farklı yerde bahsedildikçe, web sitenizi daha fazla kişi ziyaret etmeye başlayacaktır.

Arama motoru optimizasyonunu iyileştirin – İçeriğiniz web sitenize bağlanan yüksek otorite sitelerde yayınlandığında, SEO sıralamanız hedef anahtar kelimeleriniz için yükselecektir. SEO sıralamanız yükseldikçe, bu aynı zamanda web sitenizin trafiğini ve potansiyel satışlarınızı veya satışlarınızı da artıracaktır.

Sizi nişinizde bir otorite olarak belirleyin – Otorite sitelerinde yüksek kaliteli makaleler yayınlamak, güvenilir bir bilgi kaynağı olarak itibarınızı artıracak ve markanıza olan güveni artıracaktır.

Olası satışlar ve satışlar oluşturun – Bu stratejiyi kullanarak, markanız ilgili bir hedef kitlenin önünde çok daha sık bahsedilir ve bu, web sitenizi ziyaret eden bazı kişilerden potansiyel müşteriler oluşturacak ve sonuçta daha fazla satışa yol açacaktır.

Marka imajınızı geliştirin ve güveni artırın – Hedef kitleniz markanız hakkında gittikçe daha fazla iyi şeyler duymaya başlayacak ve artan sayıda olumlu yorum görecektir.

İçeriğinizi Yeniden Kullanın

İçerik pazarlaması, dijital PR kampanyasının önemli bir parçasıdır. İçeriğiniz ne kadar çok paylaşılır ve bulunursa, otorite olarak itibarınız ve statünüz o kadar artmaya başlar.

 

Daha önce yazdığınız içerik, farklı bir içerik biçimine dönüştürülebilir ve başka bir amaca uygun hale getirilerek farklı bir platformda paylaşılabilir veya yayınlanabilir . Örneğin, tek bir blog yazısı, yeni bilgiler eklenerek genişletilebilir ve aşağıdakiler gibi birkaç başka içerik türüne dönüştürülebilir:

 

  • Bir infografik
  • Konuk blog yazısı
  • Yerel gazetede bir makale
  • Bir ticaret yayınındaki bir makale
  • LinkedIn haber güncellemesi
  • Kısa bir video

Bu şekilde, tek bir içerik parçası birden fazla kaynak için bilgiye dönüştürülebilir ve bunların tümü itibarınızı yükseltmeye ve büyütmeye yardımcı olmak için paylaşılabilir. Mesele sadece içeriği yeniden yazmak değil, aynı zamanda değer katmaya ve bir otorite olarak sesinizi güçlendirmeye devam etmek.

Sosyal Medyanın Gücü

Bir dijital PR kampanyasında çok az araç sosyal medyadan daha güçlüdür. Sosyal medya aracılığıyla müşteriler ve etkileyicilerle bağlantı kurabilir, rakiplerinizin stratejisini inceleyebilir ve sürekli olarak nişiniz hakkında konuşmalar yapabilirsiniz.

 

Ek kaliteli içerik yazmaya ve yayınlamaya devam ederken, bunu sosyal medya kanallarında tanıtmaya devam edin ve başkalarını da paylaşmaya ve tanıtmaya teşvik edin. Paylaşmaya değer ve tartışmaya değer bilgiler sunun.

 

Sosyal medyanın size geleneksel PR kullanılarak asla yapılamayacak bir şekilde hedef kitlenizle sohbet etme ve iletişim kurma fırsatı verdiğini unutmayın. Bu platformda, sürekli satış yapmaya çalışmak yerine hedef kitlenizin dikkatini çekme, etkileme ve ince bir şekilde ikna etme fırsatına sahipsiniz. Hepsinden önemlisi, size onların isteklerini ve ihtiyaçlarını dinleme, şimdiye kadar bulamadıkları bilgileri, ürünleri veya hizmetleri öğrenme fırsatı verir.

 

İnternet kullanıcılarının çoğu sosyal medyada aktiftir, bu da tam olarak markanızın tanınması için tam olarak burada olması gerektiği anlamına gelir. İnsanlarla en rahat oldukları yerde etkileşimde bulunmak ve onlarla ilişki kurmak doğal olarak adınızı ve itibarınızı artıracaktır.

 

Pazarlama ve Dijital PR Arasındaki Fark Nedir?

Çevrimiçi pazarlama ve dijital PR arasında net bir fark yoktur. Genel olarak, pazarlama özellikle satışa odaklanırken, PR, markanız hakkında olumlu bir izlenim yaratmaya odaklanır.

 

Dijital PR, markanızın neyi temsil ettiğini, onu neyin benzersiz kıldığını ve özellikle şu anda yeni ve heyecan verici olanları duyurmayı amaçlamaktadır. Pazarlama genellikle daha çok dönüşümlere odaklanırken, trafiği ve farkındalığı artırmayı daha çok hedefler.

 

Pazarlama ile, bir ürün veya hizmeti doğrudan tanıtırsınız. Dijital PR ile markayı veya şirketi bir bütün olarak tanıtıyorsunuz. Dijital PR’ın arkasındaki temel ilke, marka bilinirliğini artırmak için haber değeri taşıyan bir şeyi teşvik etmektir.

 

Çoğunlukla, pazarlamanın etkili olabilmesi için önce ilişkiler ve itibar oluşturmak gerekir. İdeal olarak, dijital PR ve pazarlama birlikte çalışmalı ve her strateji diğerini tamamlayıp zenginleştirmelidir.

 

Dijital PR Kampanyasıyla Başlayın

İster kendi dijital PR’ınızı yapmayı seçin, ister dijital PR ajansı tarafından yaptırın, önemli olan başlamaktır. Markanızı oluşturmaya başlamak için internetin gücünden yararlanmaya başladıktan sonra, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını analiz edebilir ve gerekirse değişiklikler yapabilirsiniz.

 

Hedef kitlenizin net bir resmine sahip olmak, yapmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Hedef kitlenizde kimin olduğunu açıkça bilmiyorsanız, keşfetme zamanı . Markanız ve mesajınızla ilgilenen kişileri tanımak için anketleri ve sosyal medya etkileşimini kullanın.

 

Marka bilinirliğini artırmak ve sitenize trafik çekmek için hedeflerinizin ne olduğunu ve hangi stratejinin en iyi yaklaşım olduğunu belirleyin. Yetkili içerik üretmeye devam edin ve nişinizdeki etkileyiciler ve en iyi blog yazarları ile ilişkiler kurmaya başlayın.

 

Dijital PR için ne kadar zamanınız olduğu, bunu kendi başınıza yapmaya veya dışarıdan yaptırmaya karar verip vermemenizde bir faktör olabilir. Dijital PR’nizin tamamını veya bir kısmını dış kaynak olarak kullanmak isteyebilirsiniz. Ne kadar çok dijital PR stratejisi kullanırsanız, markanızın itibarını artırma ve işinizi başarıyla büyütme olasılığınız o kadar artar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*