Basın listesi nasıl oluşturulur?

Neden PR Yapmalısınız

Basın listesi nasıl oluşturulur?

Şirketinizden (veya müşterinizden) heyecan verici bir haberi duyuran bir basın bülteni yazdınız ve artık göndermeye hazırsınız. Kapsamı güvence altına almak projenin başarısı için hayati öneme sahiptir, bu nedenle bülteninizi doğru gazetecilere gönderdiğinizden emin olmak istersiniz. Peki, bunu nasıl yapıyorsun?

Bu basit ipuçlarını izleyerek, önemli duyurunuzu önemli kişilerin ellerine alacak bir medya listesi oluşturabilirsiniz.

  1. Bülteninizle / Mesajınızla ilgili sektörleri belirleyin

Bir işletmenin ve müşterilerinin yapısını düşünün. Hangi organizasyonlarla özdeşleşiyor? Hedef kitlesi kim? Ulusal, eyalet veya yerel düzeyde çalışıyor mu? Kutunun dışında düşünün, ancak her zaman sektörün şirketle alakalı olmasını sağlayın.

  1. Kendinize sorun – ticaret veya tüketici medyası için bülteninizi rakiplerinden ayıran farklar nelerdir?

Duyurunuzu göndermek istediğiniz ilgili ilgili sektörleri belirledikten sonra, yayının genel dağıtım için mi yoksa ticaret veya tüketici medyası mı karar verin. Ticari yayınlar belirli bir sektöre özeldir ve mesajınızı sektörünüzdekilere ulaştırmak için yararlı bir kanaldır. Ticari yayınlar her zaman ilgili sektör kopyalarını arar ve olumlu ilişkiler kurmaya çok açıktır. Ana akım medya, gazete ve gazete dergilerinden (banliyö, eyalet ve ulusal), popüler dergilerden (genellikle ulusal), radyo ve televizyondan (eyalet veya ulusal) oluşur. Ana akım medyada, örneğin BT ve pazarlama gibi hedefleyebileceğiniz belirli bölümler olduğunu unutmayın. Banliyö gazeteleri haricinde, ana akım medya genellikle yalnızca geniş bir çekiciliğe sahipse, devam eden bir ulusal meseleyle ilgili ise, bir olay için zamanında ve tanıtım yapmıyorsa bir haber yayınlayacaktır.

  1. Hedef yayınların ve gazetecilerin bir listesini derleyin!

Bu sürece bir ücret karşılığında yardımcı olabilecek birçok medya sitesi vardır, aksi takdirde arama terimlerini (Avustralya küçük işletme dergileri gibi) Google veya benzer programlar aracılığıyla araştırabilirsiniz. Kendi listenizi araştırmayı seçerseniz, çoğu zaman medya bültenleri için genel bir e-posta adresi olduğunu görebilirsiniz. Bir irtibat numarası da verilmişse, kuruma telefon edin ve özellikle sektörünüzle ilgilenen bir gazetecinin e-postasını isteyin. Bülteninizi bir haber masası yerine gerçek bir kişiye göndermek her zaman daha iyidir. Sadece telefonla takip ederken yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda mesajınızın bir spam filtresinde kaybolmamasını da sağlar.

  1. Her zaman iki kez kontrol edin

Emin değilseniz, haber kuruluşunu arayın veya onaylamaları için onları arayın. Yanlış çıkışta yanlış kişiye yapılan bir duyurudan daha kötüsü, hiçbir yere gitmemesidir.

  1. İlgili iletişim bilgilerini seçin

Çoğu medya listesi için bu, yayının adı, gazetecinin adı ve soyadı ve unvanı, bir e-posta adresi ve takip edilecek bir telefon numarası olacaktır. Referans için bir şirket web sitesi ekleyebilirsiniz, ancak muhtemelen bir faks numarasını not etmeniz gerekmeyecektir.

  1. Listenizi oluşturun

Medya listenizi görüntülemek için bir veritabanı programı veya bir excel hesap tablosu kullanın. Tüm sütunlarda net ve kalın başlıklar bulunmalı ve bilgiler sırayla ve tutarlı bir formatta gösterilmelidir. Birden fazla endüstri sektörüyle çalışıyorsanız ve mesajları belirli medyaya göre uyarlamak istiyorsanız, iletişim bilgilerini endüstri grubuna göre görüntüleyin.

  1. Listenizi koruyun ve güncel tutun!

Artık harika bir medya listesi derlediğinize göre, sürdürmek önemlidir. Geri dönen bir e-posta aldığınızda, medya listenizdeki kişiyi hemen güncelleyin. Çoğunlukla geri dönüş, yeni kişiyi içerecektir. Değilse, kuruluşun adını, iletişim bilgilerini ve değiştirilecek kişinin tur listesini almak için telefon edin. Çoğu zaman en çok zamanımızı açıyı veya medya açıklamasını geliştirmek için harcıyor olsak da, doğru gazetecilere göndermezseniz, ne kadar harika olursa olsun başarılı olmayacak.

1 geri izleme / bildirim

  1. Basın Bülteni Nedir? - Leon İstanbul

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*