Basın bülteni takibi nasıl yapılır?

İşte bir gazetecinin basın bülteninizle ilgilenmemesinin bazı nedenleri.

Basın bülteni gönderdiniz ve hiçbir yanıt almadınız. Gazetecinin e-postanızı alıp almadığını veya ilgilenip ilgilenmediğini öğrenmek için ne yapmalısınız? Tüm PR profesyonelleri için önemli bir beceri, medyayı telefon üzerinden nasıl takip edeceklerini öğrenmektir. Bir gazeteciyi takip etmenin en iyi yolu onu aramaktır. Takip etmek için uygun bir zaman, genellikle e-posta sunumunun veya sürümünün gönderilmesinden iki ila üç gün sonradır.

Takip etmek için asla bir haftadan fazla beklemeyin, çünkü çok uzun süre beklemek gazetecinin e-postanızı silmesine, haberin başka bir kişi tarafından ele alınmasına veya haberin (tam anlamıyla) dünün haberi olmasına neden olabilir. Gazetecileri takip etmeye gelince, en iyi tavsiye içgüdülerinizle gitmek olacaktır – ses tonlarını ve cevaplarını nasıl ifade ettiklerini dinlemek ve buna göre kararlar vermek. Ancak, bazen bunu yapmak biraz zor olabilir, bu yüzden işte bir gazeteciyi takip ederken her zaman dikkate almanız gereken birkaç ipucu. Onları gönderdiğiniz  bülten konuşması veya yayın hakkında çok net olun. Sadece “Size bir bülten gönderdim ve ilgilenip ilgilenmediğinizi bilmek istedim” demeyin.

  • Kibar olun ve anlaşılır konuşun

Bir gazeteciyi ararken net konuşun ve çok doğrudan ve konuya odaklı olun . Görüşmeyi gazeteci için ilginç kılmak için ilgili ve hevesli görünmeye çalışın.

  • Gazetecilerden korkmayın

Gazetecilerden korkmayın, onlar da insan. Onlarla kötü bir zamanda iletişim kurarsanız, bir kez özür dileyin ve devam edin, bundan daha fazlasını özür dilemek can sıkıcı olabilir.

  • Sorularınızı akıllıca seçin

Bir gazeteciyi ararken, basın bültenini yayınlayıp yayınlamayacaklarını sormayın. Bunun yerine, basın bültenini gönderdiğiniz tarihi ve neyle ilgili olduğunu onlara söyleyin. Sadece sürümü alıp almadıklarını ve daha fazla bilgi veya yüksek çözünürlüklü görseller isteyip istemediklerini sorun.

  • Taleplerine yanıt vermeye hazır olun

Gazeteciye, ilgili resimleri, ek bilgileri, olay ayrıntılarını veya konuşmacınızın iletişim bilgilerini sağlamaya hazır olmalısınız. Hikayenizi / müşterinizi anlatmalarını kolaylaştırmak için gazetecinin röportajlarını da sıralayabilirsiniz.

Artık gazeteci telefonda olduğuna göre, cevaplarına nasıl tepki veriyorsun? Sinirlerinizi yatıştırmanın ve telefonda kendinizden emin olmanın bir yolu, neye ulaşmak istediğinizi planlamaktır – adımınız veya önemli noktalarınız.

Ancak, özellikle bir gazeteciyle uğraşırken herhangi bir telefon görüşmesi tahmin edilemez olabilir. Bir gazeteciden herhangi bir yanıt almanın en iyi yolu esnek ve her şeye hazırlıklı olmaktır. Sürümü yeniden göndermeniz veya ayrıntılı soruları anında yanıtlamanız gerekebilir. Büyük olasılıkla bir sesli mesaj bırakmanız gerekecek, bu yüzden buna hazırlıklı olun.

Kimi aradığınızı ve kimin ilgilendiğini hatırladığınızdan emin olmak için her takipten sonra sonucu not etmeyi unutmayın.

Bir bülten takibi yürütürken hatırlanması gereken en önemli şey, kendinden emin olmak ve gazeteciye en uygun ve ilginç bilgiyi vermeye çalışmaktır. Önceden biraz hazırlık yaparak, hedefinize ulaştığınızı ve gazeteci ile iyi bir ilişki sürdürdüğünüzü düşünerek telefonu kapatabilirsiniz.

1 geri izleme / bildirim

  1. Medya röportajları için temel kurallar - Leon İstanbul

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*