Başarılı bir etkinlik PR stratejisi için beş önemli ipucu

Başarılı bir etkinlik PR stratejisi için beş önemli ipucu

Başarılı bir etkinlik PR stratejisi için beş önemli ipucu Etkinliğiniz ister büyük ister küçük olsun, etkili bir PR stratejisinin kullanımından faydalanabilir. Halkla ilişkiler, etkinliğinizin ve organizatörlerin profilini artırmanın yanı sıra kayıtları veya bilet satışlarını artırmanıza yardımcı olabilir.

Öyleyse bir etkinlik için PR kullanmaya nasıl başlayacaksınız? Aşağıda, neredeyse her tür etkinlik için kullanılabilecek en önemli beş ipucumuz bulunmaktadır.

Çevrimiçi bir topluluk oluşturun.

Hedef kitle üyelerinizin bulunduğu sosyal medya platformlarını seçerek başlayın. Topluluğunuzun, etkinliğinizle ilgili olarak tüm platformlarda ortak bir adı olmalıdır.
Etkinlik öncesinde sosyal medyayı bir pazarlama aracı olarak kullanmakla kalmayın, konferans konunuzla ilgili bilgileri de paylaşın. Bu, konuyla ilgilendiğinizi ve paylaşacak çok sayıda bilgiye sahip olduğunuzu izleyicilerinize iletecektir.

Etkinliğiniz yıllıksa, sosyal medya platformlarınızı yıl boyunca sürdürdüğünüzden, etkinliğe giden aylarda daha büyük bir varlığınız olduğundan emin olun.

Yeteneğinizi kullanın

Bir konferansa ev sahipliği yapıyorsanız, medya yetenekleri olarak kullanabileceğiniz, alanında uzman bir dizi konuşmacınız olabilir. Farklı türde bir etkinliğe ev sahipliği yapıyorsanız, röportajlar için medyaya sunabileceğiniz her zaman en az bir kişi olacaktır. Bu bir konuk konuşmacı, MC veya eğlence olabilir.
Gazeteciler hikayeler yazarken, alanında kanıtlanmış bir uzman veya düşünce lideri olan biriyle konuşmak istediklerinde, etkinliğinizin bir parçası oldukları gerçeği, paylaşacakları bir tür uzmanlığa sahip olduklarını gösterir.

Blogcuları hedefleyin.

Tabii ki yine de geleneksel medyayı hedeflemelisiniz ve etkinliğinize gazetecileri davet etmelisiniz, ancak çok etkili olabilecekleri için blog yazarlarını unutmayın.
Blogcular genellikle, röportaj için hızla içeri girip çıkabilen bir gazeteciden ziyade etkinliğinizde geçirecek daha fazla zamana sahip olacaklardır. Blogcular da genellikle güçlü bir sosyal medya varlığına sahiptir ve etkinliğiniz hakkında tweet atmaya ve Facebook’a katılmaya ve bununla ilgili bir blog yazmaya (beğenmişlerse!) Teşvik edilebilir.

Bir hashtag oluşturun!

Hashtag’ler benzer düşünen insanları Twitter’da bir araya getirir. Etkinliğiniz için bir tane oluşturmalı ve bunu hem başlangıçta hem de etkinlik boyunca kullanmalısınız. Basit bir şey olduğundan ve olayla ilgili olduğundan emin olun. Etkinliğinizden önce ve sırasında, olabildiğince çok insanı akışı takip etmeye teşvik etmek için hashtaginizi duyurun. Etkinlik boyunca tweet atarken sürekli kullanın.

Elinizin altında ilginç resimlerin olduğundan emin olun!

Etkinliğinizi medyaya atıyorsanız, bazen sizden hikayeyle uyumlu bir resim isteyeceklerdir. Bunları yüksek çözünürlükte (300 DPI) elinizde bulundurmanız gerekir. Bir gazeteciye 50kb’lik bir resim göndermenin bir anlamı yok, kullanamayacaklar.

Etkinlikte bol bol fotoğraf çekmek için profesyonel bir fotoğrafçı tutun. Bu şekilde, gelecek yılın etkinliği için kullanabileceğiniz veya herhangi bir etkinlik sonrası PR için gazetecilere gönderebileceğiniz görüntüler elde edersiniz. Bunları çevrimiçi topluluğunuz aracılığıyla da paylaşmalısınız.
Tüm bu adımları takip ederseniz, etkinliğinizin profilini artıracak ve satışları ve kayıtları artıracaksınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*