Temel bir basın bülteni nasıl yazılır?

Temel bir basın bülteni nasıl yazılır?

Basın bültenleri, işletmeniz hakkındaki haberleri yaymanın ve medyada tanıtım yapmanın harika bir yoludur. Belirli bir yapıda yazılırlar ve bir gazetecinin ve izleyicisinin ilgileneceği güncel veya haber değeri taşıyan bilgiler içermelidir.

  • Başlık

Bir medya bülteninin başlığı akılda kalıcı, ilginç olmalı ve hikayenin kilit noktalarını özetlemelidir. Bir gazetecinin dikkatini çekmek ve her şeyi okumaya teşvik etmek için tasarlanmıştır. Cesur olduğunuzdan emin olun.

  • Giriş

Ana paragraf, medya bülteninizin temel parçasıdır ve en önemli bilgileri içerir. Rehberinizin ilginç, kısa ve öz olması ve hikayenizin ana noktasını açıklaması çok önemlidir. Aşağıdaki sorulara kim, ne, ne zaman, nerede, neden ve nasıl cevap vermelidir. Başlangıç ​​paragrafını çok uzun yapmayın; iki ila üç satır uzunluğunda tutmaya çalışın.

  • Gelişme

Sonraki paragraf, daha fazla bilgi sağlayarak ana paragrafta genişlemelidir. Gövde, en önemli bilginin yayının üstünde, en az önemli olanın ise altta olduğu ters piramit yapısında yazılmalıdır. Bir gazetecinin yayında sınırlı yeri varsa, medya bültenini alttan kesebilir ve en önemli bilgiler yine de dahil edilecektir. Aktif bir dille kısa cümleler ve kısa paragraflar kullanın. Daima üçüncü şahıs olarak yazın. Yazınızı daha ilginç hale getirmek için alıntılar kullanın, ancak tüm iddiaların veya fikirlerin belirli bir kişiye veya kuruluşa atfedilmesi gerektiğini unutmayın. Medya, kaynak gösterilmedikçe haber değeri taşıyan iddiaları kullanamaz ve genellikle alıntıları kontrol etmek için arayacaklar.

  • Sonuç

Son paragraf en az önemli bilgileri içerir. Örneğin arka plan bilgisi veya organizasyon, olay veya kişi hakkında temel bilgilerin bir özeti. Yayını -sonlarla- bitirmek alışılmış bir şeydir, böylece gazeteci, bittiğini bilir.

  • İletişim bilgileri

“Daha fazla medya bilgisi için iletişim:” cümlesini ekleyin ve bir kişi adı, e-posta ve telefon numarası ekleyin

  • Hakkımızda

Basın bülteninin işi, olayı veya konusu hakkında bir veya iki paragraftır. Bu bilgiler gazeteciye genel bir bakış sağlayacaktır ve bültende ille de gerekli değildir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*