Şirketinizin medya / basın sözcüsünü seçmek

Hedef kitlenize ulaşma

Şirketinizin medya / basın sözcüsünü seçmek

Şirketinizin profilini oluşturmak ve itibarını korumak, halkla ilişkiler stratejinizin önemli bir yönü olmalıdır, ancak medyaya yanlış sözcünün seçilmesi durumunda stratejinin tamamı raydan çıkarılabilir.

Peki, şirketinizin sözcüsünü seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Yüksek rütbeli yönetici: ancak CEO değil

Çoğu durumda CEO, oraya koyabileceğiniz en itibarlı isimdir, açıkça işi iyi biliyorlar ve tüm konularda son söz hakkına sahipler, ancak CEO medya dostu değilse, onlar iyilikten çok zarar verebilir. CEO sinirli veya utangaç bir eğilime sahipse ya da güvenilir görünmüyorsa, işletmenizi temsil edecek en iyi kişi olmayabilir. Kendine daha fazla güvenen başka bir yönetici kesinlikle dikkate alınmaya değer.

İşletmeyi ve temel mesajlarını bilin

Halkla ilişkiler alanındaki en önemli derslerden biri, şirketin temel mesajlarını bilmek ve bunları sorulan sorular ne olursa olsun bir röportajla ilişkilendirebilmektir. Sözcü, halkla ilişkiler stratejisine sadık kalarak soruları cevaplayacak özgüvenle, şirketin geçmişi ve bir gazetecinin gündeme getirebileceği sorunlar hakkında güçlü bir bilgiye sahip olmalıdır.

Sunum

Bir personelin ne kadar bilgili olduğu önemli değil, eğer misal radyo için bir cümle yazamıyorlarsa veya kamera karşısında gösterilebilir görünüyorsa, o zaman o sizi temsil etmemelidir. İzleyicinin işinizi nasıl algılamasını istediğinizi düşünmeniz gerekir.

Medyanın önemini anlayın

Sözcünüzün halkla ilişkilere ‘sahip olması’ gerekmez, ancak medyanın gücünü ve iyi bir basın almanın şirket için değerini takdir etmesi hayati önem taşır. Konuşmacınız PR’ı bir zaman kaybı ve yoğun günlerinde bir güçlük olarak görürse, en iyi görüntüyü yansıtmaz ve doğru mesajı iletemeyebilir.

Medya eğitimi tavsiye edilir

Birçok kişi medya tarafından yaklaşıldığında gergin olur, ancak bir plan hazırladığınızda konuşmacınızın başarılı bir röportaj verme şansı daha yüksek olacaktır. Anahtar mesajlarınızı ileterek soruları nasıl yanıtlayacağınızı ve bir röportajın kontrolünü nasıl elinizde tutacağınızı öğrenmek inanılmaz derecede değerli olabilir. İster bir günlük yoğun bir oturum isterse röportajdan önce halkla ilişkiler uzmanınızla yarım saatlik bir brifing olsun, bir tür medya eğitimine katılmak iyi bir fikirdir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*