Reklamcılık ve PR arasındaki farklar Nelerdir?

PR stratejisi

Reklamcılık ve PR arasındaki farklar Nelerdir?

Reklamcılık ve PR arasındaki fark Birçok işletme, reklamcılık ve halkla ilişkilerin işleri için aynı rolü oynadığına ve reklam yapıyorlarsa halkla ilişkilere ihtiyaçları olmadığına ve bunun tersi olduğuna inanır. Bununla birlikte, halkla ilişkiler ve reklamcılık, işletmeniz için tamamen farklı rollere sahiptir ve bunlar, hedef pazarınıza ulaşmanıza ve iş hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için önemlidir.

Reklam , çevrimiçi, basılı, TV, ev dışı ve radyo dahil olmak üzere farklı medya türleri aracılığıyla tanıtılacak ücretli duyurular oluşturur. PR ise, kurumlar ve halk arasında karşılıklı fayda sağlayan ilişkiler kuran stratejik bir iletişim sürecidir. Halkla ilişkiler, hedef kitlenizle bir bağlantı kurmak ve temel mesajlarınızı tanıtmak için harikadır, tüketicilerin parası ödenmiş bir reklamdan ziyade bir makalede yazılan bir şeye inanması ve not alması daha olasıdır.

 

İşte reklamcılık ve halkla ilişkiler arasındaki en önemli yedi fark.

Ücretli ve Ücretsiz

Reklamcılık: Medyaya yerleştirilecek bir reklam için ödeme yaparsınız.

 PR: PR ajansınız, medyada tanıtım kazanmanız için stratejiler geliştirir.

PR uzmanları, markanız için medyanın olumlu ilgisini çekmek için bir dizi taktik geliştirir ve bu, hedef kitlenizin marka bilinirliğini artırmada çok etkilidir.

Mesaj kontrolü

Reklamcılık: Medyada nerede ve ne zaman görüleceği dahil olmak üzere reklamınızın içeriği üzerinde kontrole sahipsiniz.

PR: Medyadaki kapsamınız üzerinde daha az kontrole sahipsiniz a. Bir gazeteciye bir hikaye fikri gönderdiğinizde, onun üzerinde kontrole sahip olurlar. Hikaye fikrinizi değiştirmeyi veya hiç yayınlamamayı seçebilirler. Ancak, PR ajansınız size medya eğitimi vermelidir, böylece bir röportajı nasıl kontrol edeceğinizi ve sizin için yarattıkları medya fırsatlarından en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı bilirsiniz.

Kapsama süresi

Reklam: Bir reklamın medyada gösterilmesi için bütçenizin izin verdiği kadar ödeme yapabilirsiniz.

PR:PR’nin bir avantajı, daha sonra hikayeyi farklı şekillerde yayınlayacak olan birkaç gazeteciye bir hikaye fikri gönderebilmenizdir. Bu, hedef kitlenizin bilgileri birçok ortamda farklı görmesini sağlar ve bu da mesajı güçlendirmede daha etkili olabilir.

Güvenilirlik / inanılırlık

Reklamcılık: Reklamların, PR tarafından kazanılan kapsamdan daha az güvenilirliği vardır.

PR: PR, bir gazeteciye bilgi ve haber değeri taşıyan hikayeler sağlar, böylece seçerlerse ürününüz veya işiniz hakkında bir makale yazabilirler. Bir gazeteci tarafından yazılan bir makale tarafsız bir şekilde sunulacak ve gazetecinin üçüncü taraf onayını içerecektir. Halkla ilişkiler çok güçlü bir araç olabilir çünkü kamuoyunu şekillendirmeye yardımcı olabilir.

Hedef kitleler

Reklamcılık ve Halkla İlişkiler, müşterilerinin hedef kitlesine bir mesaj iletmek istemeleri bakımından benzerdir. Ancak bu mesajı farklı ve farklı ortamlarda aktarırlar.

Reklam: Şirketiniz, hedef kitlenizin ilgilendiği medyaya doğrudan yerleştirilecek bir reklam için ödeme yapabilir; bu ister kadın dergileri, ister TV veya radyo olsun.

PR: PR uzmanları, mesajınızı çeşitli kanallarda bir hedef kitleye iletebilir. Bir hedef kitleye ulaşmanın anahtarı, mesajınızı hedef kitlenizin kullanması muhtemel olan kanala yerleştirmektir. Örneğin; kanal bir şirket haber bültenindeki bir makale, yerel sakinlere bir mektup, belirli kişilere bir e-posta, bir blog yazısı, bir tweet, bir gazetecinin makalesi ve çok daha fazlası olabilir. Bu, PR’ın reklamdan daha etkili olabileceği anlamına gelir çünkü işletmenizin çeşitli ortamlarda hedef kitlesine ulaşmasına yardımcı olabilir. Bir işletme olarak, mesajınız için hangi yaklaşımın en iyi olduğunu belirlemek için reklamcılık ve PR arasındaki farkları göz önünde bulundurmanız gerekir. Seçtiğiniz yaklaşım, iletmek istediğiniz mesajın türüne de bağlı olacaktır. En güçlü iletişim yöntemi, stratejik bir entegre iletişim kampanyasının bir parçası olarak reklam ve PR birlikte kullanıldığı zamandır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*