PR stratejisi nasıl oluşturulur?

PR stratejisi

Uzun vadeli PR sonuçları oluşturmak için en önemli ilk adım bir PR stratejisi geliştirmektir. Bir PR stratejisi, PR faaliyetlerinizi düzenlemenize ve iletişim kurmanın en iyi yolu etrafında stratejik kararlar almanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, işletmenizdeki hikayeleri hedef kitlenizi çekmek için kullanmanıza, profilinizi artırmanıza ve marka bilinirliği oluşturmanıza yardımcı olabilir.

PR stratejisi

Hedeflerinizi ve hedeflerinizi belirleyin: Bir halkla ilişkiler stratejisi oluştururken, ulaşmak istedikleriniz için amaçlarınızı ve hedeflerinizi ana hatlarıyla belirtmek önemlidir. Örneğin, işletmenizin yeni bir hizmet bölümünü başlatmak ve pazarda bununla ilgili farkındalığı artırmak isteyebilirsiniz. Veya ürün veya hizmetinizi kendi kategorisinde lider olarak konumlandırmak isteyebilirsiniz. Hedeflerinizin belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi olduğundan emin olun. Hedeflerinizi belirleyerek, PR stratejiniz için net bir amacınız olacak ve PR faaliyetlerinizin başarısını en üst düzeye çıkaracaksınız.

Hedef kitleniz: Ürünleriniz veya hizmetleriniz üzerinde etkisi ve karar verme gücü olan bireyler, gruplar ve topluluklardır. Onlar sizin çekmeye ve satmaya çalıştığınız kişilerdir – iletişim kurmak istediğiniz insanlardır. Hedef kitlenizi, işletmeniz hakkında kimlerin duymakla ilgileneceğini, kimin kilit karar vericilerin olduğunu, işin sonuçları üzerinde en büyük etkiye sahip olacağını ve harekete geçecek veya ürünlerinizi / hizmetinizi kimin satın alacağını düşünerek bulabilirsiniz. Hedef kitlenizi belirledikten sonra, hangi yayınları okudukları ve medyayı nasıl tükettikleri gibi davranışlarını araştırın. Hedef kitlenizi tanımlayarak, iletişiminizi onların davranışlarına göre uyarlayabilir ve böylece PR stratejinizin etkinliğini artırabilirsiniz.

Temel mesajlar:Anahtar mesajlar, hedef kitlenizin duymasını ve hatırlamasını istediğiniz temel mesajlardır. PR stratejisinin önemli bir parçasıdır, çünkü içeriğinizi şekillendirebilir ve birleşik bir mesaj iletebilirler.  İşletmeniz hakkında belirli bir mesajı hedef kitlenize iletmek için yazılı ve sözlü iletişiminize temel mesajlar ekleyebilirsiniz. En iyi kilit mesajlar inandırıcı, anlaşılması kolay, ayırt edici, inandırıcı, kısa ve özdür ve gündeminizi yönlendirir. Örneğin, bir işletme için önemli bir mesaj şu olabilir:

Taktikler:PR hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak faaliyetlerdir. Yeni bir hizmet bölümü hakkında farkındalık yaratma örneğini kullanırsak, bir taktik medya bülteni dağıtmak olabilir. Bu, yeni hizmetle ilgili bir makale elde etmek amacıyla sektörünüz ve hedef kitlenizle ilgili yayınlara gönderilecektir. Diğer taktik seçenekler arasında e-posta bültenleri, sosyal medya kampanyaları, bloglar, topluluk önünde konuşma veya gazetecilere işletmeniz hakkında ilginç hikaye fikirleri sunma yer alır. Hedef kitlenizin okuduğu yayın türlerinin, gittikleri etkinliklerin ve çevrimiçi zamanlarını nasıl geçirdiklerinin bir listesini yapmaktır. Bu, sizin için ne tür taktiklerin işe yarayacağına rehberlik etmeye yardımcı olabilir.

Bir takvim planı oluşturun: Örneğin, belirli bir ay için halkla ilişkiler faaliyetlerini, bunları kimin tamamlayacağını, faaliyetlere ne zaman başlayacağınızı ve tamamlama için son tarihi detaylandıran bir eylem planı oluşturabilirsiniz. Ayrıntılı zaman dilimlerine sahip bir PR stratejisi, iş yükünüzü düzenlemenize yardımcı olabilir, hesap verebilirlik sağlar ve belirlenmiş bir görevi tamamlamayı unutmamanızı sağlar.

Başarınızı ölçün: PR stratejinizin başarısını ölçmek önemlidir. Kendi ölçüm araçlarınızı oluşturabilir veya ulaşmak istediğiniz şeye göre temel performans göstergeleri belirleyebilirsiniz. Başarınızı, belirlenen zaman diliminde hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızla da ölçebilirsiniz. Başarınızı izleyerek, PR faaliyetlerinizin işe yarayıp yaramadığını belirleyebilir ve iyileştirmeniz gereken alanları keşfedebilirsiniz. Etkin bir şekilde çalıştığından emin olmak için PR stratejinizi düzenli olarak gözden geçirmek de iyi bir fikirdir. Bir PR stratejisi, bir mesajı mümkün olan en iyi şekilde iletmenin her yönünü göz önünde bulundurmanızı sağlar. Ayrıca, PR çabalarınızın başarısını en üst düzeye çıkarmanıza ve işinizi büyütmenize yardımcı olacaktır.

Dijital Pr Nedir?

Medya kiti nedir ve ihtiyacınız var mı?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*