Pozitif Firma Kültürünün Faydaları

Müşterilerle Etkili İletişim

Pozitif Firma Kültürünün Faydaları Kültür, hayatımızın her yönünün bir parçasıdır. Kişiliğimizin ve ait olduğumuz toplulukların bir parçasıdır. Yaşadığımız evlerin, sosyalleştiğimiz insanların ve hatta çalıştığımız yerlerin bir parçası. Bu, işyeri kültürü ne kadar olumlu olursa, bir firmaya ve onun altında yatan sonuçlara o kadar fazla fayda sağlayabileceğini söylemeye gerek olmadığı anlamına gelir.

Kurum Kültürü Nedir?

Kültür davranıştır – nasıl davranırız ve firma içinde ne kabul edilir. Davranış anlatılır ve örnek olarak belirlenir. Bir işyeri kültürü oluşturmak, tutarlı prosedürlerin eşlik ettiği, üyelerin kendi kendilerine davranmaları için kabul edilebilir yolları tanımlayan resmi bir politika gerektirebilir. Günlük kültür pratiği, yazılı bir politikadan daha az resmi olabilir, ancak kültür yine de şirketteki günlük etkileşimlere rehberlik etmeli ve bir günden diğerine işlerin nasıl yapıldığını etkilemelidir.

Firma Kültürü Neden Önemlidir?

Sağlıklı, saygılı, ilham verici bir firma kültürüne sahip olmak pek çok ödül getirir. Dahili olarak, firmanızdaki insanları günlük etkileşimleri boyunca birbirlerini motive ve destekleyici hissetmeye teşvik eder. Dışarıdan, aynı değerlere sahip kişileri firmanızda çalışmaya çekecek, işe alımları kolaylaştıracak ve işyeri kültürünü güçlendirecektir. Ayrıca çalışmak istediğiniz müşteri türlerini de çekecektir.

Kültür Nerede Başlar?

Kurum kültüründen hiç kimse sorumlu değildir . İK direktörü, firma liderliği, firma ortakları, departman başkanları veya ekip liderleri değildir. Nihayetinde, şirketi oluşturan insanlar kültürü gerçekleştirir.

Sağlam bir kültür inşa etmek, görev bir köy gerektirdiği için bir aile kurmaya benzetilebilir. Bu tek kişilik bir iş değil; bu bir toplum işi. Bununla birlikte, örgütün tepesindeki lider (ler) kültürün önemini yansıtmazsa, tüm süreç parçalanacaktır. Olumlu insanlarla bir firma kurmak olumlu bir ortamla sonuçlanacaktır. Tersine, olumsuz bir tutuma sahip kişileri işe almak zehirli bir ortamla sonuçlanacaktır.

Olumlu bir çalışma kültürünü sürdürmek zaman ve rehberlik gerektirir. Bilgi ve becerileriyle sabırlı ve cömert insanlar, firmanın veya ekibin nasıl çalıştığına dair tonu belirler. İnsanları samimi ve sıcak bir ortamda ekibin bir parçası gibi hissettirmek sağlıklı bir kültür oluşturur.

İyi Bir Firma Kültürü Üzerine Nasıl İnşa Edersiniz?

Firmanızdaki kültürü korumak ve geliştirmek işe alım süreciyle başlar. Bu, basit ve düşük anahtar tutmanız gereken ilk görüşme sırasında olabilir. İşi, aday ile nasıl uyumlu olduğunu ve kişisel değerlerinin firmanınkiyle nasıl eşleştiğini tartışın. Görüşülen kişinin neye tutkulu olduğunu öğrenin. Bu tutkular firma kültürüne uyuyor mu? Mülakat süreci boyunca adayları daraltırken kültür ve uygunluğun tartışılması devam etmelidir.

Yeni bir işe nasıl dahil olduğunuz, firma kültürü için işe alma sürecinin kendisi kadar önemli olabilir. İK, pazarlama, BT ve muhtemelen etkinliklerde uzmanlaşmış bir dışarıdan danışmanı içeren yeni işe alımlar için unutulmaz bir ilk gün tasarlamak için bir ekip oluşturmayı düşünün. Yeni kişinin ofisini veya çalışma alanını kurun ve bazı markalı firma malzemeleri ve tschochkes içeren bir karşılama paketi sağlayın. İnsanları uğramaya ve kendilerini tanıtmaya teşvik etmek için yerdeki herkesin yeni bir işe alınmaya başladığını bildirmek için bir karşılama pankartı veya balonlar gibi bir tantana oluşturun.

Göz önünde bulundurulması gereken diğer bazı seçenekler, yeni işe alınan kişi bilgisayarını ilk kez başlattığında BT departmanınızın bir karşılama mesajı veya açılış sayfası oluşturması olabilir. Ofis yönetim ortağının uğramasını ve daha kişisel bir dokunuş için kendilerini tanıtmasını düşünün. İnsanların birbirlerini tanımalarına ve ilgi alanları ve tutkuları hakkında konuşmalarına olanak tanıyacak, yerinde veya dışarıda bir ekip öğle yemeği planlayın. Bu, arkadaşlıklar kurmaya ve yeni işe alınan kişinin ailenin bir parçası gibi hissetmesine yardımcı olacaktır. Ofise yürümek veya bir Zoom çağrısı yapmak ve karşılıklı ilgi alanları hakkında arkadaşça sohbet etmek güzel.

Pozitif Şirket Kültürünün Faydaları Nelerdir?

Olumlu bir çalışma ortamına sahip olmak, ofis morali yüksek mutlu insanlara sahip olduğunuz anlamına gelir. Bu da genellikle daha sağlıklı insanlar, daha az hastalık zamanı kullanımı ve sağlık hizmeti maliyetlerinde bir azalma ile sonuçlanır. Daha az personel devri göreceksiniz, bu da ekipler için daha fazla süreklilik ve daha az bilgi ve beceri kaybı ile sonuçlanacak ve bu da firmanıza rekabet avantajı sağlayabilir.

Kültürün kopyalanması veya değiştirilmesi zordur; bu senin kendi gizli tarifin. Firma kültürünüzün yeniden başlatılması gerekiyorsa, firmanızın ne kadar büyük olduğuna ve neyin (veya kimin) değişmesi gerektiğine bağlı olarak yönünüzü değiştirmek biraz zaman alabilir. Çekici bir kültüre sahip olmak için çalışmak, insanların ve dolayısıyla firmanın başarılı olmasını sağlar ve kaliteli yetenekleri işe alma ve elde tutmada size rekabet avantajı sağlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*