Pazar araştırması nedir?

Pazar araştırması nedir

Pazar araştırması nedir? Sadece bir başlangıç ​​fikriniz var, ancak rekabetçi piyasada sürdürülebilir olmayacağından korkuyorsunuz. Bundan kaçınmak için harekete geçmeden önce pazar araştırması yapmanız gerekir.

Pazar araştırması, pazarda neler olup bittiğine dair bilgi toplama sürecidir. Rakiplerinizi, potansiyel müşterilerinizi ve pazar koşullarını tanımak için pazar dinamiklerini araştırmayı içerir.

Trendleri araştırmak, benzer ürün veya hizmetlere sahip diğer şirketler hakkında bilgi edinmek, başkalarının fiyatlarını ve pazarlama yöntemlerini araştırmak ve potansiyel müşterileriniz hakkında bilgi almak başlangıç ​​için pazar araştırmasına dahil edilir.

İnternette büyük miktarda bilgiye ücretsiz olarak ulaşmanız ne büyük bir şans. Yapmanız gereken tek şey, pazar araştırması sürecinde izleyeceğiniz adımları bilmektir. Daha sonra işletmenizin gelişimi için en iyi rotaya karar verebilirsiniz.

Ürün veya hizmetinizi nerede satacaksınız? Belirli bir bölge mi yoksa daha geniş bir alan mı? Ürün veya hizmetinizi belirli bir bölgede satmak istiyorsanız, bölge ve potansiyel müşterileriniz hakkında bilgi toplamak daha iyidir. Onları daha iyi tanırsanız, ürün ve hizmetlerinizi daha iyi sağlayabilirsiniz.

İster bir işletme kurmak ister küçük işletmenizi büyütmek isteyin, pazar araştırması yapmak, gerekli aksiyonları aldığınızda ve pazar araştırması sonrasında belirlenen prosedürleri takip ettiğinizde kesinlikle işinizi büyütecektir.

Pazar araştırması nedir?

Startup’lar için Pazar Araştırması Adımları

Yolu doğru takip ederseniz başarısız olma şansı yoktur. Burada, bir başlangıç ​​fikri için nasıl pazar araştırması yapılacağını açıklayan ana adımları ayrıntılı olarak listeledik.

  1. Pazarlama araştırmasının amaçlarını tanımlama

Pazar araştırmasının yeni başlayanlar için önemli olmasının birkaç nedeni arasında, pazarlama araştırması yapma amaçlarınızı tanımlamanız gerekir. Sorunları araştırmak için dahili araştırma yapmak ister misiniz? Böylece gelecek için daha iyi bir strateji belirleyebilirsiniz. Öte yandan, pazardaki itici güçleri ve engelleri analiz etmek için harici araştırmalara odaklanabilirsiniz.

İç pazarlama araştırması çoğunlukla satışları ve gelirleri artırmayı amaçlamaktadır. Bu analiz, gelecekteki adımlar için riskleri azaltmak için geçmiş deneyimlere odaklanır. Öte yandan, dış pazarlama araştırması, işinizi yürüttüğünüz ortam ve pazarın analizi ile ilgilidir.

Pazar eğilimlerinin araştırılması ve diğer şirketlerin faaliyetleri dış araştırmaya dahil edilir.

Oryantasyonunuza bağlı olarak, sürdürülebilir iş büyümesi için gereken doğru yöntemi uygulamalısınız. İlk olarak, etkili bir pazarlama araştırma planı oluşturmak önemlidir. Bu planın hem zamandan hem de paradan tasarruf sağlayacak iyi tanımlanmış bir amacı olmalıdır.

Pazar araştırması nedir?

  1. Doğru soruları sormak

Pazar araştırması yoluyla iş planınızı oluştururken yanıtlanması gereken bazı temel sorular vardır. Daha fazla karar vermek üzereyseniz, iki kez düşünün ve gelecekteki yaklaşımlarınız ve faaliyetlerinizle ilgili bir dizi soruyu yanıtlayın. İyi planlanmış pazar araştırması için önerilen bazı sorular şunlardır:

Pazarımın potansiyel büyüklüğü nedir?

Rakiplerim kimler ve ne kadar büyükler?

İşletmemin doldurabileceği herhangi bir niş var mı?

İşletmemin ve rakiplerimin tahmini pazar payı nedir?

İşime özgü avantaj sağlayacak bir şey var mı?

  1. Rakipleri ve potansiyel pazarı analiz etmek

Pazar araştırması, potansiyel müşterilerinize benzer ürün veya hizmetler sunan şirketleri belirlemek için tüm sektöre ve potansiyel pazara bir bakışla başlamalıdır.

Yapmanız gereken ilk şey, rakiplerinizi belirlemek ve onların güçlü ve zayıf yönlerini bulmak için iş faaliyetlerini analiz etmektir.

Etkili pazarlama araştırması yapmak için farklı analitik araçlar ve ölçütler de kullanmanız gerekir. Tüm süreç boyunca daha çok yararlanacağınız en iyi araçları seçmeye çalışın.

  1. Potansiyel kitleyi analiz etmek

Pazar ve rakipler hakkında yeterince şey öğrendikten sonra, şimdi potansiyel müşterilerinizi düşünme zamanı. Hedef kitleniz kim? İdeal müşteri profiliniz nedir?

Potansiyel müşteriyi araştırmayan herhangi bir kuruluşun bir süre sonra başarısız olma olasılığı yüksektir. İnsanların dikkatini çekmek istiyorsanız, onlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız gerekir.

Herhangi bir işletmenin temel amacı, sadık müşteriler kazanmaktır. Bu müşteriler getiri oranını artıracaktır. Şirketinize sadık kalmalarını sağlamak ve satışlarınızı optimize etmek için müşterilerinizin kişiliklerine, tercihlerine ve ilgi alanlarına dikkat etmelisiniz.

Hedef kitlenizin iyi tasarlanmış bir taslağı sayesinde, özel teklifler ve özelleştirilmiş planlarla beklentilerini karşılamanız daha kolay olacaktır.

Ayrıca, potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve tercihlerini daha iyi anlamanıza yardımcı olacağı için toplam pazar potansiyelini, pazar segmentasyonunu ve hedef kitlenin boyutunu da tahmin etmelisiniz.

Ayrıca rakiplerinizin web trafiğine de dikkat etmelisiniz. Şu anda yaptığınız şeyin satış fırsatları oluşturmak için yeterli olup olmadığını görmek için bunu kendinizle karşılaştırmaya çalışın.

Sonuç

Küçük bir işletme veya yeni başlayan bir şirketseniz, dijital pazarlama stratejilerinizi planlamak ve daha fazla karar vermek için verimli pazar araştırması yapmak çok önemlidir.

Girişiminize zaman ve para harcamadan önce sektör, rakipler ve hedef kitle hakkında bilgi toplamak mantıklıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*