Okunan Bir Dijital İçerik Nasıl Yazılır?

medya röportajında ​​söylenmemesi

Okunan Bir Dijital İçerik Nasıl Yazılır?

İnternetteki 1,7 milyardan fazla web sitesiyle, bir içerik karmaşası sorunumuz olduğunu söyleyebilirsiniz. Yığına ekleme, stratejik olarak, yaratıcılıkla ve dijital içeriğin nasıl yazılacağına dikkat edilerek yapılmalıdır. Hukuk topluluğunun üyeleri genellikle hukuk fakültesinde öğrendikleri bir tarzda yazarlar, bu çevrimiçi içerik yazmanın en iyi yolu olmayabilir.

Bu makale, avukatların ve hukukçuların bloglar, makaleler, yasal uyarılar, teknik incelemeler ve diğer çevrimiçi içerik yazarken izleyecekleri adım adım bir kılavuz sağlar.

Planlama Aşaması

Hedef kitleniz kim?

Konu seçimi ve içerik türüne karar vermeden önce, birkaç dakikanızı ayırıp hedef kitlenizi düşünün:

İçeriğinizi okumak istediğiniz ideal müşteri / kitle kim?

Konu şu anda bu izleyici için neden önemli?

Yazı, okuyucunun sahip olması muhtemel bir endişeyi veya sorunu doğrudan ele alacak mı?

Hedef kitlenizin şu anda hangi bilgilere ihtiyacı var?

Hedef kitlenizin kim olduğuna karar verdikten sonra, onlar için önemli olan konuları araştırın. Hedef okuyucularınız için neyin önemli olduğuna dair genel bir fikriniz olsa da, internette trend olan konuları takip etmek için Google Trends’i kullanabilirsiniz. Google Trendler , uluslararası Google aramalarını kapsayan veriler üretir ve kullanıcılar, daha küçük coğrafi bölgelerdeki ve belirli zaman aralıklarındaki eğilimleri araştırmak için aracı özelleştirebilir. Sorgu verilerine – insanların arama motorlarına sorduğu sorulara – özellikle dikkat edin çünkü bu, insanların bilmek istediği bilgileri tam olarak belirlemenize yardımcı olabilir.

Konunuza en uygun içerik stili hangisi?

Ardından, konunuza en uygun içerik türünü belirleyin. Bu bir pazarlama parçası mı yoksa teknik bir parça mı? Amaca bağlı olarak yapı farklı biçimler alabilir. Örneğin, düşünce liderliği yazıyorsanız, hangi formatı kullanacağınıza karar verin – bir fikir parçası, tanıtım yazısı, haberler ve trendlerblog yazısı, yasal uyarı veya Soru-Cevap.

Dijital İçerik Yazma

Artık hedef kitlenizi, konunuzu ve formatınızı bildiğinize göre, yazma zamanı. Dijital içeriğin temel yazma ve dilbilgisi kurallarına uyması gerekirken, insanların içeriği çevrimiçi okuma ve tüketme şekli, geleneksel yazı stillerine özel ayarlamalar gerektirir.

Göz izleme çalışmaları , insanların kelime kelime okumak yerine çevrimiçi içeriği tarama eğiliminde olduğunu gösteriyor. Ayrıca, taramanın bir sayfada yukarıdan aşağıya doğrusal bir düzende olması gerekmez. Okuyucular, içeriği yeniden taramak için etrafta atlama, ileri atlama ve geri izleme eğilimindedir. Bu, kullanıcı davranışına uyum sağlayan içerik oluşturmayı önemli kılar.

Tarama yapan okuyuculara en uygun içeriği nasıl oluşturacağınız aşağıda açıklanmıştır.

İlgi çekici başlıklar oluşturun.

Bu, web sayfanızın tek ve en önemli kısmı olabilir. Sadece aklınıza gelen ilk şeyle gitmeyin. Birden fazla versiyon için beyin fırtınası yapın ve kelime seçimi ve sırayla oynayın. Metin yazarları genellikle etkili başlıklar oluşturmanın “dört ün” üne atıfta bulunurlar:

  1. Benzersiz yapın.
  2. Son derece spesifik olun.
  3. Bir aciliyet duygusu yaratın.
  4. Kullanışlılığı iletin.
  5. En önemli bilgileri sayfanın en üstüne koyun.

Okuyucuların ilk izlenimleri, daha fazla okumak için web sayfasında kalıp kalmayacaklarını veya web sitenizden ayrılıp ayrılmayacaklarını belirleyecektir. İlk birkaç cümlede ne hakkında yazdığınızı ve hedef kitleniz için neden önemli olduğunu açıklayın. Hukuki bir konu hakkında yazıyorsanız, hemen bir vaka adına tıkınma konusunda endişelenmeyin. Buna daha sonra yazıda atıfta bulunulabilir.

Paragrafları kısa tutun.

Kısa paragraflar halinde içerik oluşturmak okunabilirliği artırır. Her paragraf için üç ila beş cümle hedefleyin ve yazınızın akışını bozma konusunda endişelenmeyin. Her yeni paragraf okuyucunun dikkatini tekrar çekmek için bir fırsattır.

Kalın metin ve alt başlıklar kullanın.

İçeriği tarayan okuyucular hızla kalın metne ve daha büyük yazı tipi boyutlarına yönelir. Ziyaretçileri aşağıdakileri okumaya teşvik etmek için alt başlıklarınızı keskin ve dikkat çekici hale getirin. Alt başlıklar ayrıca, arama motoru optimizasyonunu (SEO) geliştirmek için başlık etiketlerini kullanma fırsatı sağlar. Arama motorları bu meta etiketlerdeki anahtar kelimelere daha yüksek bir değer verir, bu nedenle kelimelerinizi dikkatli seçin.

Hukuk dilinde yazmaktan kaçının.

Sizi zeki gösterse de, çok az insan hukuka doymuş web kopyasını okumak ister. Bunun yerine, açık ve kesin olan sade bir dil kullanın. Kısa cümleler iyidir. Dilinizi basitleştirmek, mesajınızın doğru ve belirsizlik olmadan iletilmesini sağlar.

Madde işaretli ve numaralı listeler kullanın.

Okuyucunun dikkatini çekmek ve kilit noktaları vurgulamak için madde işaretlerini ve numaralandırılmış listeleri birleştirmenin yollarını bulun.

Dipnot kullanmayın.

Lütfen! Kaynak malzemeye köprü oluşturmak, dijital içerik için kabul edilen uygulamadır.

Görselleri birleştirin.

Görüntüler, tablolar, grafikler ve infografikler genellikle karmaşık bilgileri aktarmada sözcüklerden daha iyi iş çıkarır. Ayrıca görsel çeşitlilik sağlarlar ve içeriği tarayan okuyucuların dikkatini çekerler. Görüntülere alt etiketleri eklediğinizden emin olun, böylece ekran okuyucuları ve yardımcı teknolojiler görsel içeriği yorumlayabilir.

Arama Motorları için Yazma

SEO önemli olsa da arama motorları için yazmayın. Google bile arama motorları için değil , insanlar için yazmayı önerir . Yine de, her bir web sayfasının, arama sıralamasını ve çevrimiçi görünürlüğünü iyileştirmeye yardımcı olacak optimize edilmiş öğeler içerdiğinden emin olabilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınız.

Başlık etiketleri: Bu HTML etiketi, arama sonuçlarında sayfa başlığı olarak görünür. Web için yazarken, her URL için optimize edilmiş bir başlık etiketi oluşturun. Alakalı anahtar kelimeler kullanın ve önerilen 55 ila 60 karakter sayısı dahilinde kalın.

Meta açıklama: Meta etiket, arama sonucu sayfalarında, sayfa başlığının altında açıklama olarak görünür. Google, sıralama amacıyla bu etiketteki anahtar kelimeleri dikkate almaz, ancak açıklama, insanları sayfanızı tıklamaya ikna etmeye yardımcı olur. Bu 150-160 karakterlik etiketi, sayfanızı tanıtmak için reklam metni olarak düşünün.

Bağlantılar: Web sitenizdeki diğer yararlı kaynaklara işaret etmek için bağlantıları kullanın. Okuyucular web sitesi ziyaretleri sırasında ikinci bir sayfayı tıkladığında, sayfanızdaki hemen çıkma oranını düşürerek arama motorlarına olumlu sıralama sinyalleri gönderir. Dahili bağlantılara ek olarak, okuyucularınıza ilgili bilgileri (aksi takdirde dipnotlarda olabilecekler gibi) sağlamak için yüksek yetkili web sitelerindeki içeriğe bağlantı verin. Web sayfanız yayınlandıktan sonra, doğru sayfalara işaret ettiklerinden emin olmak için köprüleri kontrol edin.

Son Olarak

Bloglar, makaleler ve yasal uyarılar gibi düşünce liderliği içeriği, yayıncılık avukatının profilini yükseltmeye yardımcı olur. Yazar bilgilerini, avukatın adı ve biyografi sayfalarına bir bağlantı dahil olmak üzere web sayfasında gösterdiğinizden emin olun.

 

Son olarak, düzenleme ve redaksiyonun önemini gözden kaçırmayın. Hatalı web sayfaları, firma ve yazar avukatı için profesyonelden daha az bir imaj taşır. Bir dizi çevrimiçi araca kolay erişim sayesinde, insan gözü genellikle otomatik araçların gözden kaçırabileceği şeyleri yakalarsa da, hataları denetleme, yazma sürecinize doğrudan yerleştirilebilir.

 

Bu yönergelere uymanız, sürecinize bir yapı kazandırmalı ve içerik karmaşası yığınının en üstüne yükselen içerikle sonuçlanmalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*