Neden PR Yapmalısınız?

Neden PR Yapmalısınız

Neden PR Yapmalısınız?

Sık sık neden PR? Halkla ilişkiler işim için reklamcılık veya reklamcılık yapmanın yapamayacağı ne yapabilir? İster küçük bir işletme, ister yeni kurulmuş bir şirket olun, ister sadece yeni bir ülkeye veya coğrafi alana genişliyor olun, PR sizin için önemli bir araçtır.

Güvenilirlik – Halkla ilişkiler, iletişim paketinde güçlü bir konuma sahiptir. PR’ın en önemli etkilerinden biri, editoryal kapsama ulaşmanıza yardımcı olan medya ilişkileridir. Hedef pazarınızdaki kişiler, editörlüğü şirketinizin bağımsız ve objektif bir değerlendirmesi olarak görebilir. Editoryal kapsamın nesnelliği algılanması nedeniyle, PR’ın diğer pazarlama iletişim biçimlerinden daha güvenilir olduğu söyleniyor. Editoryal kapsam, bir reklam yayınlamaktan daha güvenilirdir.

Maliyet Etkinliği – Bu görevi kurum içinde yerine getirmek yerine harici bir halkla ilişkiler ajansı kiralasanız bile, halkla ilişkiler diğer ücretli iletişim biçimlerinden daha ucuz olabilir. Bir PR uzmanının hizmetleri için ödeme yaparken, medyada yer alma yolunda başardığınız şeyler ve halkın algısındaki değişiklikler, aksi takdirde size çok daha pahalıya mal olabilir.

Karşılaşma – Halkla İlişkiler yoluyla elde edilen medya kapsamı, benzer bir bütçe göz önüne alındığında, muhtemelen reklam yoluyla elde edeceğinizden daha kapsamlı olacaktır. Uzman PR çalışanları hangi mesajı hangi medyayı hedef alacaklarını (ve çoğu zaman inanılmaz bağlantılar kurmuşlardır), medyanın ne tür içerik istediğini, onlara hangi hikayeyi ne zaman sunacağını ve mesajınızı iletmenin en iyi yolunu bilir.

Esneklik – Halkla ilişkiler, mesaj içeriğinde esnek olma ve haberlere yanıt verme avantajlarına sahiptir. Yetenekli bir halkla ilişkiler uzmanı, haberler veya kriz durumlarına tepki olarak birkaç saat içinde medya bültenlerini geri çevirebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*