Müşteri Geri Bildirimi İstemek İçin 5 Mükemmel Zaman!

Müşteri Geri Bildirimi İstemek İçin 5 Mükemmel Zaman!

İşletmeler için müşteri geri bildirimi kadar değerli hiçbir şey yoktur. İnsanların ürünleriniz, markanız, web sitesi tasarımınız hakkında nasıl hissettiğini görebildiğinizde, potansiyel müşterilerin şirketinize yatırım yapmasını sağlayacak akıllıca kararlar verebilirsiniz.

Geri bildirimi kendi yararınıza kullanmanın anahtarı, izleyicileriniz hakkında öğrendiklerinizi uygulamaya koymaktır. Tüketiciler, fazladan yol kat eden ve istek ve ihtiyaçlarına göre değişiklikler yapan işletmeleri takdir ediyor.

Ancak müşterilerden geri bildirim almak her zaman kolay değildir.

Bugün size müşterilerinizden sorarak daha fazla bilgi almanın birkaç yolunu göstereceğiz. Site ziyaretçilerinizden eyleme geçirilebilir veriler toplama konusunda size en iyi şansı vermek için, doğru zamanda ne düşündüklerini sormalısınız. Stratejik olarak soru sormak, işinizi geliştirmenin ve müşterileri etkilemenin yeni yollarını bulmak için çok önemlidir. Bu stratejiyi kullanarak, geri bildirimler toplayarak ve bunlara yanıt vererek satışlarınızı ve trafiğinizi doğrudan artırabilirsiniz.

Hazır? Başlayalım!

Bir Ürün Aldıktan Sonra

Müşterilerinizden geri bildirim almak için sahip olacağınız en iyi fırsatlardan biri, web sitenizde bir sipariş tamamladıktan sonradır. Tüketiciler şirketinizi kredi kartlarını çekecek kadar seviyorlarsa, markanız hakkında açıkça güçlü fikirleri vardır.

Ödeme sayfanızdan veya ürün kataloğunuzdan bir müşterinin deneyimi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız hemen bir geri bildirim formu göndermeyi seçebilirsiniz. Bu bilgileri gelecekteki ziyaretçiler için alışveriş deneyiminde ince ayar yapmak için kullanabilirsiniz.

Ürünler veya hizmetler hakkında hedefli geri bildirim almak da mümkündür. İnceleme formu göndermeden önce, kullanıcının ürününü aldıktan sonra bir veya iki hafta beklemenizi öneririz. Kullanıcıların, başkalarının görmesi için herkese açık bir incelemeden ayrılmadan önce tüm deneyimi yaşamasını istersiniz.

Bu taktiğin riskli doğasına rağmen, işiniz için önemli sonuçlar doğurabilir. Örneğin, tüketicilerden herkese açık yorumlar bırakmalarını istemek satışlarınızı önemli ölçüde artırabilir. Araştırmalar, tek tek öğelere tek bir ürün incelemesi eklemenin nefes kesici bir % 270 oranında dönüşümleri artırabileceğini gösteriyor !

Alışveriş Sepetinin Terk Edilmesi Sırasında

Kullanıcıların geri bildirim bırakmasını sağlamak için bir başka mükemmel zaman da, siparişlerini tamamlamadan web sitenizden çıktıkları zamandır. Bir müşterinin sitenizden ayrılmasının birkaç nedeni vardır ve siz sorana kadar nedenini asla bilemezsiniz.

Kullanıcının bir şeyler olduğunu ve siparişini tamamlayamayacağını biliyorsunuz. Sonuç olarak, size tam olarak neden ayrılmaları gerektiğini söyleyecek zamanları olmayabilir.

Ancak, bir kullanıcı sepetini terk etmeye yaklaştığında açılan basit bir onay kutusu geri bildirim formunu tetikleyebilirsiniz . Onlara neden ayrıldıklarını sorun ve bazı genel seçenekler ekleyin. Ardından, iletişim halinde kalabilmeniz için e-posta listenize kaydolmalarını isteyen isteğe bağlı bir kutuya sahip olun.

Görünüşte küçük olan bu adım, müşterilerinizden geri bildirim almanın harika bir yoludur. Çoğu kişi, ödeme sayfanızdaki bir sorun nedeniyle ayrıldıklarını söylerse, bir dahaki sefere sorunsuz bir deneyim sağlamak için içeri girip değişiklik yapabilirsiniz.

Yerinde bir açılır pencere kullanmak istemiyorsanız, PushEngage gibi bir push bildirimi aracı da kullanabilirsiniz . Anında bildirimler, sitenizden ayrılmayı düşündükleri anda müşterilere ulaşmanın başka bir yararlı yoludur. Her müşterinin yolculuğu hakkında bilgi edinmek ve gelecekteki ziyaretçiler için nasıl daha iyi deneyimler oluşturabileceğinizi öğrenmek için bu şansı kullanın.

Sosyal Medyada Çalışırken Müşteri Geri Bildirimi 

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarının 3 milyardan fazla kullanıcısı var, bu nedenle hedef kitlenizi bu web sitelerinde bulacağınız güvenli bir bahis. Ancak, potansiyel müşteriler bulmak işin yalnızca yarısıdır. Tüketicilerin markanızla etkileşime geçmesini istiyorsanız, tutarlı bir şekilde yararlı içerik ve gönderiler sağlamalısınız.

Kullanıcılar yorum yapmaya, beğenmeye ve gönderilerinizi paylaşmaya başladığında, geri bildirim toplamak için birçok yeni fırsat açarsınız. İşte şey; geri bildirim, düzenli bir iletişim formundan oluşmak zorunda değildir .

Bunun yerine, geri bildirim, izleyicilerinizin sosyal medyada şirketiniz hakkında söylediği şeylerin parçalarından oluşabilir. Her şeyi düzene sokmak için kendi ekran görüntülerinizi almanız ve notlar almanız gerekebilir, ancak içindeki bilgiler işinizi büyütmek için eşit derecede yararlıdır.

Ürünleriniz, markanız veya sektörünüz hakkında söylediklerine bir bütün olarak cevap vererek hedef kitlenizle etkileşim kurmanızı öneririz. İsteklerde, sorunlarda veya iltifatlarda tutarlı kalıplar fark etmeye başlarsanız, bu bilgileri eyleme geçirilebilir geri bildirim listenize ekleyebilirsiniz.

Blog Yazılarınızın Sonunda

Çoğu şirket gibiyseniz, tüketicilerin içeriğinizle etkileşimde kalmasını sağlamak için kullandığınız bir blogunuz var. İçerik pazarlama stratejinizle kullanıcıları eğlendirmekten daha fazlasını yapabilirsiniz. Bazı işletmeler bu fırsatı müşterilerinden geri bildirim almak için kullanır.

Ortalama bir okuyucunun bir blog gönderisini okumak için yalnızca 37 saniye harcadığını biliyor muydunuz? Başka bir deyişle, insanlara bir makaleyi tıkladıktan sonra web sitenizde kalmaları için bir neden vermelisiniz. Katılımı teşvik etmek ve kullanıcıların şirketinize yatırım yapmasını sağlamak için harika bir yorum bölümü ekleyebilirsiniz.

Ancak, her blog yorum bölümüne hedeflenmiş bir soru eklemenizi öneririz. Örneğin, bir bahçıvanlık blogunuz varsa ve bu hobi yüzüyle ilgilenen insanların bazı engelleri hakkında bir gönderi yazmaya karar verirseniz, tüketicilere deneyimlerini sormak önemlidir.

Dolayısıyla, yazının sonunda “Bahçıvan olarak karşılaştığınız en büyük sorun nedir?” Diye sorabilirsiniz. Blog yazılarınızda yapıcı konuşmaları teşvik ederek müşterileriniz ve karşılaştıkları sorunlar hakkında çok şey öğrenebilirsiniz.

Ara sıra E-posta Yoluyla Sor

Son olarak, e-postadan bahsetmeden müşterilerinizi dinlemek hakkında konuşamayız. E-posta pazarlamacılığı, ürününüz veya hizmetinizle gerçekten ilgilenen müşteriler içerdiğinden, % 4.400’lük bir orana sahiptir .

Bu müşterilerin taahhüdü nedeniyle, uzun vadede daha iyi bir deneyim elde edecekleri anlamına gelirse, size memnuniyetle geri bildirimde bulunacaklarına bahse girebilirsiniz. E-posta abonelerinize satın aldıkları ürünlere, listenize ne kadar süredir abone olduklarına ve e-posta etkileşim geçmişlerine göre geri bildirim formları gönderin.

E-posta anketlerinin en iyi yanı, kullanıcılarınızı uygun şekilde bölümlere ayırmanızı sağlayarak temelde her şeyi sormakta özgür olmanızdır. Bir müşterinin hiç satın almadığı bir ürün hakkında geri bildirim formu göndermek istemezsiniz, değil mi? Hedef kitlenizi bölümlere ayırmak, son derece alakalı sorular sorabilmenizi sağlar ve bu da size hedef kitleniz hakkında bilgi edinmeniz için daha fazla fırsat sunar.

Sana doğru

Gördüğünüz gibi, müşterilere işletmeniz hakkında fikirlerini sormak için birçok fırsat var. Akılda tutulması gereken en önemli şey, her bir kullanıcının markanızla nasıl etkileşim kurduğudur. Bu bilgileri, eyleme geçirilebilir müşteri geri bildirimi toplayarak ve kullanarak tüm tüketici segmentlerine yönelik ürün tekliflerinizi geliştirmek için kullanın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*