Medya ilişkileri rehberi

Medya ilişkileri rehberi

Medya aracılığıyla profilini yükseltmek isteyen işletmeler için önemli bir beceri, gazetecilerle nasıl başa çıkacaklarını öğrenmektir. Medya ilişkilerini yönetmek için iyi bir süreç oluşturabilirseniz, medyada yer alma şansınız daha yüksek olacaktır. Bu süreç ayrıca gazetecilerle bir ilişki kurmanıza yardımcı olabilir ve bu da sürekli medya fırsatlarına yol açabilir.

PR ArticleLibrary.com’da medya ilişkilerinizi geliştirmek ve gazetecilerle iyi bir ilişki kurmak için bazı harika ipuçları var.

Her gazeteciye saygılı davranın: Bir gazeteciye kaba olma veya onları görmezden gelme hatasını yapmamaya çalışın. Çünkü sektörünüzle ilgili olmayan bir yayın için çalışıyorlar. Gazeteciler genellikle işlerini değiştirirler veya işledikleri konuları değiştirirler ve ileride bu gazeteciyle uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Aynı durum, genç gazeteciler veya stajyerler için de geçerlidir, çünkü bir gün bir yayında en iyi işe sahip olabilirler. Onlarla kötü bir ilişki kurduysanız, onu onarmak için çok geç olabilir ve harika bir medya fırsatını kaçırabilirsiniz.

Son teslim tarihlerine saygı gösterin: Gazeteciler çok katı teslim tarihlerine göre çalışırlar ve haberlerinin yayınlanma zamanında bitmesini sağlamaları gerekir. Bir gazeteci size bilgi veya röportaj için bir son tarih verdiyse, sözünüzü bu süreden önce yerine getirmeye çalışmalısınız.

Haber değeri taşıyan içerikler sağlayın: Bir gazeteciye göndermeden önce haberlerinizin alakalı ve haber değeri taşıdığından emin olun. Gazetecinin ilgisini çekmeyen veya onlar için yararlı olmayan bilgiler göndererek vaktini boşa harcamak istemezsiniz. Bu gazetecileri rahatsız edebilir ve gelecekte e-postalarınızı görmezden gelebilir.

Yayının hedef kitlesini bilin: Bir gazeteciye herhangi bir bilgi göndermeden önce, bilginin yayının hedef kitlesiyle alakalı olup olmadığını belirlemek önemlidir. Yayının ve gazetecinin normalde ele aldığı konular hakkında biraz araştırma yapın. Kim oldukları ve neyle ilgilendikleri gibi yayının hedef kitlesi hakkında bilgi edinin. Bu şekilde, özel bilgiler gönderdiğinizden emin olabilirsiniz, böylece daha fazla yayınlanma şansına sahip olabilirsiniz.

Müsait olun: Bir gazeteci sizinle veya işinizdeki başka biriyle röportaj yapmak istiyorsa, müsait olmak için elinizden gelenin en iyisini yapmanız önemlidir. Bir gazeteciye her zaman zaman ayırmaya çalışırsanız, onlarla iyi bir ilişki kurabilir ve sizi güvenilir bir kaynak olarak görmeye başlayabilirler. Bu, gelecekte daha fazla medya fırsatına yol açabilir. Bir medya röportajı için zamanınız yoksa röportajı yapacak başka birini bulun.

Etik olun: Bir gazeteciye yalan söylerseniz veya doğrulanamayacak iddialarda bulunursanız, bir gazeteci sizi yakalayabilir. Bu, onlarla ilişkinizi mahvedebilir ve hatta medyada olumsuz haberlere neden olabilir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*