İşte bir gazetecinin basın bülteninizle ilgilenmemesinin bazı nedenleri.

İşte bir gazetecinin basın bülteninizle ilgilenmemesinin bazı nedenleri.

Bir basın bültenini dikkatlice hazırlamak, bir gazeteciye göndermek,  onca emeğinizin karşılığında hayır, ilgilenmiyorum derse… Cesaretiniz kırılmasın, bir gazetecinin medya sunumunuzu geri çevirmesinin birçok nedeni olabilir. Bu başınıza gelirse, medyada yer almaya devam etmek için atabileceğiniz bazı adımlar vardır.

Zamanlama: Haber önerinizi bir son dakika haberinden hemen önce sunmuş olabilirsiniz. Bu durumda gazeteciler son dakika haberleriyle ilgili en son bilgileri toplamakla son derece meşgul olacak ve diğer haberler için zamanları olmayacak. Bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yok, ancak son dakika haberi bittiğinde fikrinizi yeniden sunun.

Yapıldı: Bir gazeteci, onlara verdiğiniz konuyu daha önce ele almış olabilir. Hikaye fikriniz gazeteciye yeni bir bakış açısı sağlamazsa, aynı konu hakkında bir daha yazmazlar. Ya yeni bir bakış açısı bulmanız gerekecek ya da bir dahaki sefere benzer bir konu üzerine bir hikaye yazdıklarında sizi akılda tutacaklarını umacaksınız.

İlgi: Her gazetecinin ilgilendiği türden öyküler için bir tercihi vardır. Basın bülteni atıyorsanız, bu ilgi alanlarının ne olduğunu bulmak sizin işinizdir. Bunu onların haberlerini okuyarak, biyografilerine bakarak, onları LinkedIn’de bularak veya bir blogları olup olmadığını görmek için arama yaparak yapabilirsiniz. Bu bilgilerle, gazetecinin ilgisini çeken konular hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Bu, bir gazetecinin evet deme olasılığının daha yüksek olduğu fikirleri öne sürmenize yardımcı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*