İşletmeler için basın bülteni konusu bulma yöntemleri!

PR uzmanları gazetecilerde olumlu etki nasıl bırakır

İşletmeler için basın bülteni konusu bulma yöntemleri!

İşletmenizin medyada yer alması için, şirketinizle ilgili ilginç hikayeler bulabilmeniz ve bunları çekici ve basit bir şekilde gazetecilerle paylaşabilmeniz gerekir. Tüm işletmelerin paylaşacak hikayeleri, uzmanlıkları veya tavsiyeleri vardır. İşin püf noktası, hikayelerin ne olduğunu bulmak ve ardından bir gazetecinin dikkatini çekmek için bunları ilginç bir şekilde paketlemektir. İşletmenizdeki hikayeleri bulmak için kendinize sormanız gereken bazı sorular şunlardır:

İşletmenizdeki hikayeleri bulmak için kendinize sormanız gereken bazı sorular şunlardır:

  1. Ne farklı?

Başka hiçbir işin olmadığı neler sunuyorsunuz veya kendinizi rakiplerinizden nasıl farklılaştırıyorsunuz? Gazeteciler her zaman farklı veya benzersiz bir şey ararlar. Bu, işi kurmaya nasıl geldiğiniz, sunduğunuz ürün veya hizmetler veya bunları nasıl sunduğunuz olabilir. Ayrıca bunun son kullanıcı için ne anlama geldiğini, tekliflerinizden ne gibi faydalar elde ettiğini de ekleyin.

  1. Ne yeni?

Haber denmesinin bir nedeni var, gazeteciler sadece yeni olan bir şeyle ilgileniyorlar. Yeni bir ürün piyasaya sürdüyseniz, gazetecilere bundan bahsetmek, haberi daha önce veya gerçekleşirken yaymak için bir hafta beklemeyin.

  1. Müşterileriniz neyle ilgileniyor?

Belirli bir ürün veya hizmet üzerinde çalıştıysanız, bu neden oluyor? Bir spor salonuysanız ve üyelikler yaza doğru üç katına çıkmış olabilir. Bunu bir hikaye haline getirin. Ayrıca hedef kitlenizin ne hakkında konuştuğuna da dikkat edin, bu onların neyle ilgilendiklerinin gerçek bir göstergesidir, konu hakkında sağlayabileceğiniz yorumlarınız var mı?

  1. Sektörünüzdeki trendler neler?

Her endüstri büyüme, kesinti veya gelişme ve bir şekilde değişme dönemlerinden geçer. Bu durumlar ortaya çıktığında, bu konular hakkında yorum yapmak için kendinizi bir sözcü olarak öne çıkarın. İş yapma şeklinizi değiştirecek yeni bir teknoloji çıktı mı? Sektörünüz üzerindeki etkisini tartışmak için kendinizi gazetecilere sunun. Bunu tutarlı bir şekilde yaparsanız, gazeteciler yakında sizi bir endüstri uzmanı olarak görmeye başlayacak ve yorum için size gelecektir.

  1. Evergreenhikayeleri

Evergreenhikayeleri, Noel, vergi zamanı ve okul tatilleri gibi her yıl ortaya çıkan hikayelerdir. Kendinizi böyle bir olaya bağlamanın bir yolu var mı? Gazeteciler, yayınlarını ve zaman dilimlerini yılın zamanına ilişkin hikayelerle doldurmak istiyorlar. Örneğin, bir muhasebeci vergi zamanına kadar işletmelerin ne yapması gerektiği hakkında konuşabilir veya bir çocuk bakım merkezi, okul tatillerinde çocukları eğlendirmenin yolları hakkında konuşabilir.

  1. Başarılar İşletmeniz neler başardı?

Beş yeni müşteri imzaladınız mı veya bir ödül kazandınız mı? Gazetecilere haber verin. Ayın çalışanı gibi sıradan faaliyetlerle ilgilenmeyecekler, ancak ilginç ve önemli olup olmadığını önemseyecekler.

  1. Zorlukların üstesinden gelmek

Herkes, birisinin bir sorunun üstesinden nasıl geldiği ve aksaklıklara rağmen nasıl başarılı olduğu hakkındaki hikayeyi sever. Son dakikada yatırımcıları mı kaybettiniz veya bir rakip yan tarafa mı geçti? Bu sorunu nasıl aştınız ve iş girişiminizde başarılı olmaya nasıl devam ettiniz? Sorunun üstesinden nasıl geldiğinizi de dahil ettiğinizden emin olun, böylece izleyiciler deneyimlerinizden potansiyel olarak öğrenebilir. Bu soruları yanıtlayıp hikayelerinizi bulduktan sonra bunları uygun gazetecilerle paylaşmaya başlayın. Konuyla ilgilenen gazeteciyi, yayını, televizyonu veya radyo programını bulun ve hikaye fikrinizi onlara sunun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*