Harika bir medya / basın bülteni yazmak için ipuçları!

Harika bir medya / basın bülteni yazmak için ipuçları!

Bir basın bülteni geliştirmek ve dağıtmak, hikayenizi medyaya anlatmanın en etkili yollarından biridir. Bir medya bülteni, işletmenizin yaptığı iş, yeni bir ürün sürümü, yeni bir sözleşmenin imzalanması veya sektör sorunları ve eğilimleri hakkında bir yorum gibi bilgileri içerebilir.

Ana kural, tüm sürümlerin haber değeri taşıması gerektiğidir. Bir sürüm haber değeri taşımıyorsa, o zaman alınmayacaktır. Öğeleri haber değeri taşıyan şey, bir yayından diğerine ve hatta bir bölümden diğerine büyük ölçüde farklılık gösterir. Haber, yeni, güncel ve okuyucuların ilgisini çeken bir şeydir. Aşağıda, iyi basın açıklamaları için bazı yönergeler verilmiştir:

  1. Başlangıç ​​paragrafı en önemlisidir ve gazeteci için bir ‘çekicilik’ sağlamalıdır. Kim, ne, ne zaman, nerede, neden ve nasıl olduğunu içermelidir.
  2. Ters piramit tarzında yazın. Başlangıç ​​paragrafından sonra kalan her paragraf, kendisinden önceki paragraftan daha az önemli olmalıdır. Bu şekilde editör, yayınınızı alttan kesebilir.
  3. Kısa cümleler, kısa paragraflar halinde yazın ve bilgiyi basit ve isabetli tutun. Yayını tek sayfada tutmaya çalışın.
  4. Gazetede bir makale okursanız, her zaman alıntı içerdiğini göreceksiniz. Bu yüzden onlara kullanmaları için alıntılar vermelisiniz. Onları kuruluştaki belirli bir kişiye atfedin ve haber değeri taşıdıklarından emin olun.
  5. İyi bir basın bülteninde yazım veya dilbilgisi hatası yoktur.
  6. Akılda kalıcı bir başlık kullanın. Editörler her gün yüzlerce bülten alırlar ve iyi bir başlık dikkatlerini çeker ve içeriği hızlı bir şekilde anlamalarını sağlar.
  7. Sürümün sonunda “Daha fazla bilgi için iletişim kurun. . . İletişim bilgileri, mesai sonrası bir numara da dahil olmak üzere isim ve telefon numarasını içermelidir. Editörün soruları cevaplamak veya röportaj yapmak için arayacağı birisinin olması gerekir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*