Halkla ilişkiler ve pazarlama: Fark nedir?

Halkla ilişkiler ve pazarlama

Halkla ilişkiler ve pazarlama: Fark nedir?

Halkla ilişkiler ve pazarlama: Fark nedir? Halkla ilişkiler uzmanları olarak bize halkla ilişkilerin (PR) pazarlamadan ne kadar farklı olduğu sorulur. Taktik bir bakış açısından tarif etmek kolaydır, ancak zorluk genellikle her bir rolün iş başarısına nasıl katkıda bulunduğunu ifade etmede ortaya çıkar.

Faaliyetler / taktikler: Pazarlama genellikle doğrudan satışları geri getirmeyi amaçlayan promosyon, doğrudan pazarlama ve reklamcılığı kapsar; PR ise olumlu medya kapsamı ve paydaş iletişimi oluşturarak itibar yönetimine odaklanır.

Hedef kitleler : Pazarlama, mevcut ve potansiyel müşterilere ulaşmayı hedeflerken, halkla ilişkiler tamamen organizasyon veya markayla ilgisi olan herkesle olumlu ilişkiler sürdürmekle ilgilidir . Bu , müşteriler ve medyadan çalışanlara ve hissedarlara kadar daha geniş bir kitleyi kapsar.

İki ayrı hedef : Pazarlama ekiplerinin hedefleri, tüketicilere ulaşmak ve onları bir tür satış odaklı eylem düşünmelerini, inanmalarını veya yapmalarını sağlamaktır. Esasen ürün veya hizmeti satmakla ilgilidir. Halkla ilişkiler ise, bir şirket ile paydaşları arasındaki iletişim kanallarını olumlu bir şekilde yöneterek şirketi veya markayı satmakla ilgilidir. Genel olarak, pazarlama faaliyetleri doğrudan gelir elde etmeye çalışırken PR, etkili bir PR stratejisi aracılığıyla olumlu bir itibar oluşturmaya çalışıyor .

Mesajların meşruiyeti : Makaleler, konferans konuşmacıları veya saygın blog yazarları gibi PR kanalları aracılığıyla iletilen mesajlar , tüketiciler tarafından bilinçaltında pazarlama taktikleri yoluyla sunulanlardan daha meşru olarak kabul edilir. Genel olarak insanlar, reklam ve pazarlamanın bir şirketin satışları artırma arzusu tarafından yönlendirildiğini açıkça anlayabilir. Bununla birlikte, üzerinde tanınmış bir gazetecinin adı bulunan makaleler veya sektör uzmanı olarak sınıflandırılan birinin sunumlarının, tüketici tarafından güvenilir bir kaynak olarak kabul edilmesi daha olasıdır.

İş ROI: Pazarlama, genellikle bir iş yatırımı – ücretli markalaşma ve yeni müşterilerin ROI olduğu promosyon faaliyetleri olarak tanımlanır. PR, bir şirketin imajı etrafında güvenilirliği artırmak için serbest risk olarak sınıflandırılır. Halkla ilişkiler danışmanlığı için ROI’yiölçmek , pazarlama için olduğundan genellikle daha zordur , çünkü doğrudan satışların aksine, algı veya inançlarda bir değişiklik göstermek daha zordur.

Uzun Ömür: Pazarlama, nispeten kısa vadeli bir faaliyettir, oysa PR faydalarını daha uzun bir süre boyunca alır. Pazarlama anlık, somut satış başarısı sağlamayı amaçlarken, bir PR programının faydaları, bir şirketin gelecekteki başarıları için takdir edeceği uzun vadeli bir yatırım olarak görülebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*