Gazetecilerin ilgisini çekebilecek bir makale/yazı nasıl yazılır?

makale yazı nasıl yazılır

Sürükleyici bir makaleyle bir gazetecinin dikkatini çekmek, içeriğinizin yayınlanmasını sağlamak için kritik bir adımdır. Makaleler, kişisel veya kurumsal markanızı , uzmanlığınızı ve hizmetlerinizi iletmek için etkileyici bir format sağlar . Makalenizin harici bir kaynak tarafından yayınlanması, içeriğinize daha fazla güvenilirlik sağlar ve sizi tanınmış bir endüstri uzmanı ve fikir lideri olarak konumlandırmanıza yardımcı olur. Gazeteciler, siz ve hedef kitleniz arasında bir kanal görevi gördüğünden, makalenizin ilk önce gazeteciyi meşgul edecek şekilde hazırlanmış olması çok önemlidir.

Hedef kitlenizi düşünün!

Makalenizin amacı organizasyonel hedeflerinize ulaşmak olsa da, gazetecilerin hedeflerine hizmet etme konusunda da dikkatli olmalısınız. Makalenizin amacı nihayetinde temel mesajlarınızı hedef kitlelerinize iletmek olacaktır. Bununla birlikte, gazeteciler bariz bir şekilde tanıtıcı olan yazıları yayınlamakla ilgilenmezler ve izleyiciler bunları okumak zorunda değildir. Makalenize haber değeri taşıyan unsurlar aşılayarak hedeflerinizi gazetecilerin hedefleriyle uyumlu hale getirmelisiniz. Bunu yapmak için, makalenizin ‘ne olmuş’ faktörünü, makalenizin bir gazeteci ve okurları için neden önemli olacağına bakmalısınız. Bu, öznellikten kaçınarak ve bunun yerine yazınızı dış kaynaklar ve gerçeklerle doğrulayarak başarılabilir.

Makalenizi özelleştirin!

Çalışmanızın yayınlanmasını sağlamak için makaleniz, önerdiğiniz gazetecinin veya yayının üslubuna ve üslubuna uygun olmalıdır. Gazeteciler genellikle 24 saatlik haber döngüsü içinde acil teslim tarihlerine ve sürekli içerik yayınlama talebine sahiptir . Gazetecilerin herhangi bir sıkıcı düzenleme ve yeniden biçimlendirme olmaksızın yayına hazır makalelere yönelme olasılığı çok daha yüksektir. Gazetecilerin genellikle gelen kutularında bekleyen yüzlerce rakip satış konuşması olduğundan, gösterişli ve yayınlanmaya hazır bir makale göndermek, öne çıkmanıza yardımcı olacaktır. Bu değerlendirme, gazetecinin gelecekte içeriğinizi arama şansını da artıracaktır. Gazetecinin veya yayın yazma stilinin öykünmesi, önceki makalelerin tonu, uzunluğu ve diksiyonunun taklidini içerebilir. Makalenizi anahtar kelimelerle veya arama ifadeleriyle birleştirerek arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunda dikkatli olmayı da içerebilir. Satış konuşmanızı çeşitli kitlelere hitap edecek şekilde özelleştirmek için aynı makalenin birkaç taslağını oluşturmak en etkili yöntemdir.

Alakalı olsun

Bir makale ilgi çekici, anlayışlı ve iyi yazılmış olabilir, ancak zamanında yapılmadıkça yayınlanması olası değildir. Gazeteciler, konunun güncel olmaması nedeniyle çoğu kez büyük makaleleri üzülerek reddetmek zorunda kalıyor. Gazeteciye, haberinizin büyük önem taşıdığını gösteren bir haber kancası aramak çok önemlidir. Bu, güncel olaylardan ve güncel konulardan haberdar olmak için haberleri izleyerek ve bunları pratik örnekler olarak makalenize dahil ederek başarılabilir. Aynı zamanda, son zamanlarda sizinkine benzer bir konuyu işleyenlere özel olarak sunum yapmak için bireysel gazetecilerin yayın faaliyetlerini izlemek de faydalıdır. Ancak, makalenizin önceki parçalara hiçbir şey eklemeyecek kadar benzer olmadığından emin olmalısınız. Aksine, makaleniz konuyu çevreleyen diyaloğu geliştirerek taze ve değerli içgörüler sağlamalıdır.   Makaleniz hedef kitlenizin ilgisini çekecek şekilde yazılmalı , ancak gazeteciler için ikna edici olmalıdır. Yazınızı haber değeri taşıyan unsurlarla aşılamak, ilgi alanlarınızı gazetecilerinkilerle aynı hizaya getirecek ve yayınlanma olasılığınızı artıracaktır. Bu farkındalık ve özelleştirme, satış konuşmanızın yayın için şiddetli rekabet arasında öne çıkmasına yardımcı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*