Değişen Müşteri Ortamına Uyum Sağlamak için İşletmeler Bugün Neler Yapabilir?

Değişen Müşteri Ortamına Uyum Sağlamak

Değişen Müşteri Ortamına Uyum Sağlamak için İşletmeler Bugün Neler Yapabilir?

Müşteri deneyimi, müşteri ve çalışan beklentilerini iş sonuçlarını yönlendirecek şekillerde anlamak ve bunlara yanıt vermekle ilgilidir. Ancak bugünün – ve muhtemelen yarının – dünyasında, müşterilerinizin ve çalışanlarınızın ihtiyaç ve beklentileri muhtemelen yeni, hızlı ve bazen şaşırtıcı şekillerde gelişiyor. Sonuç olarak, işletmelerin çoğu durumda daha fazla riskle ve daha az kaynağa erişimle hızlı bir şekilde yanıt vermesi gerekir.

Değişen Müşteri Ortamına Uyum Sağlamak

“Bu belirsiz zamanlarda” ifadesini çok sık duyuyorum. Ne de olsa gelecek her zaman biraz belirsizdi. Gerçek şu ki, işiniz veya sektörünüz ne olursa olsun, sizin, müşterilerinizin ve çalışanlarınızın nasıl etkilendiğini anlamanız ve bu bilgiyi buna göre planlamak ve hareket etmek için kullanmanız gerektiğidir.

Bununla birlikte, şu anda proaktif, akıllıca ve kararlı bir şekilde hareket etmenize yardımcı olmak için bugün yapabileceğiniz beş şey ve geleceği tahmin etmenize yardımcı olacak beş eylem, çünkü yarın tahmin ettiğimizden daha erken burada olacak.

Değişen Müşteri Ortamına Uyum Sağlamak

Bugün: Proaktif olun.

 İletişim kurmak. Müşterilerinize ve çalışanlarınıza ilgili bilgileri (güvenlik, destek, teslimat vb.) Aktif olarak sağlayın.

Ekipleri güçlendirin. Ekiplerinizi proaktif olarak iletişim kurmak ve müşteri endişelerine yanıt vermek için ihtiyaç duydukları bilgilere erişecek şekilde donatın.

Müşteri deneyiminizi değerlendirin. Boşlukları bulmak, öncelik sırasına koymak ve kapatmak veya sorunlu noktaları gidermek için uçtan uca deneyiminizi gözden geçirin.

Müşterilerinizi dinleyin. Değişen müşteri ihtiyaçlarını derinlemesine anlamak ve hızlı bir şekilde yanıt vermek için dinleme yeteneklerinizi değerlendirin ve ayarlayın.

Değişen yolculukları anlayın. Müşteri yolculuklarında ve temas noktalarında tutum ve önemdeki değişiklikleri belirleyin ve yapmanız gereken olası değişikliklere hazırlanın.

Yarın: Geleceği tahmin edin.

Harekete geçmeye hazırlanın. Geleceğinizin geçmişten farklı olabileceğini kabul edin, bu nedenle işletmenizdeki değişiklikleri değerlendirme ve bunlara tepki verme becerinizi hızlandırın.

Vardiya için plan yapın. Olması gerekenler, sahip olunan şeylerin yerini almaya başladığında, kurumsal öncelikleriniz, kaynaklarınız ve iş modelleriniz, müşteri davranışları ve tutumları gibi değişecektir.

Geçişlere hazırlanın. Ofisler yeniden açılırken, ticaret hızlanırken ve yaşam devam ederken ihtiyaç duyulan çalışan ve müşteri geçişlerini planlayın.

Dijital dönüşümü hızlandırın. Çoğu şirket bunu başlattı, ancak bugün “önce dijital ancak yalnızca dijital değil” etkileşimler hızlandığı için her zamankinden daha önemli.

Yeni fırsatları belirleyin. Büyük değişim zamanlarında, büyük fırsatlar bol miktarda bulunur. Bunları bulun, önceliklendirin ve bunlara göre hareket edin.

En azından yakın gelecekte, işletmelerin başarısızlık için daha küçük marjları ve başarısızlık için daha fazla fırsata sahip olması, tanımlanabilir ROI’nin herhangi bir yatırımın gerekli bir sonucu olarak kalması. Bugün, belirsiz bir geleceğe doğru bir yol planlamak her zamankinden daha önemli. Buradaki zorluk, tek bir planla ele alınamayacak olmasıdır. İşler netleştikçe sürekli olarak gözden geçirmek, önceliklendirmek, detaylandırmak ve etkinleştirmek için birden fazla senaryoya ihtiyacınız olacak. Hemen etkinleştirebileceğiniz ve faydaları toplayabileceğiniz hızlı düzeltmelere odaklanmadan, daha çevik iş modelleri gibi sistemik değişimin benimsenmesine kadar, şimdi harekete geçme zamanı. Hızlı ve bilgili, müşteri ve çalışan merkezli bir şekilde hareket ederek, gelecek için planlarınızı geliştirip gerçekleştirirken riski belirleyip azaltabilir ve her ikisi de elinizin altında olan fırsatları değerlendirebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*