Basın bülteni ve Reklam arasındaki farklar nelerdir?

Basın bülteni ve Reklam arasındaki farklar nelerdir

Basın bülteni ve Reklam arasındaki farklar nelerdir? Bir basın bildirisi bir reklamdan farklıdır. Her ikisinin de markanızın farkındalığını artırmak ve daha fazla tüketici katılımı sağlamak gibi ortak noktaları vardır. Yine de birini diğerinden ayıran pek çok yön var.

Basın bülteni ve Reklam arasındaki farklar nelerdir?

Basın bülteni, kısa ömürlü, kazanılmış bir medya türü olarak kabul edilir. Yani markaların gazetecileri hikayelerinin haber değeri taşıdığına ve ilgilerini hak ettiğine ikna etmek için mücadele etmesi gerekiyor.

Gazeteciler çok sayıda önceden yazılmış basın bülteni aldıklarından bunu başarmak oldukça zordur, ancak aldıkları her yüz kişiden aşağı yukarı bir tane seçerler. Ayrıca, işlerini kolaylaştırmak, halkı için ilginç hale getirmek ve göndermek için doğru kişiyi seçmek çok önemlidir. Bunu yapmamak, kimsenin buna dikkat etmemesine neden olmaz.

Bir basın açıklamasının ömrü, bir reklama kıyasla gerçekten kısadır. Bunun nedeni, basın açıklamalarının yalnızca bir kez görünmesidir. Kanal ne olursa olsun – radyo, gazete, dergi vb. gazeteciler aynı makaleleri birden fazla yayınlamaz.

Ancak, sosyal medya ağlarınızda basın bültenlerini paylaşabilir, web sitenizde bir bağlantı bulundurabilirsiniz vb.

Aksine, bir reklamın etkili olmasını istiyorsanız, hedef kitlenizin onu birkaç kez görmesi gerekecektir. Bunu, genellikle reklam kampanyası sürdüğü sürece, belirli bir süre boyunca görünür hale getirmeniz gerekecektir.

Bir basın bülteninde görünen içeriğin güncel, ilginç ve bilgilendirici olması gerekir. Ancak, reklamlara dahil edilen içerik pazarlamacıları ikna edicidir. Yani, hedef kitlenizi istenen son bir eylemi gerçekleştirmeye ikna etmeyi amaçlayan içerik türüdür. Genellikle bu eylem bir ürün satın almaktır.

Mesajla ilgili olarak, markalar bir basın bülteninde görünen mesajın türü üzerinde kontrole sahip değildir. Ancak gazeteciler bu kontrole sahip. Şirketlerin kontrolü, basın bültenlerini göndermeyi seçtikleri gazetecilerdir.

Reklamlar tamamen şirketler tarafından, en azından pazarlama ekipleri tarafından kontrol edilir. Reklamda hangi bilgilerin görüneceğini seçen şirketin kendisidir. Bir markanın dikkate alması gereken tek şey, mesajıyla kimseyi rahatsız etmemektir.

Dahası, bir basın bülteninin bir reklamdan çok daha fazla güvenilirliği vardır. Markanızın bilinirliğini artırmanıza yardımcı olmasının ana nedeni budur. Bir ürünün piyasadaki en iyisi olduğunu söyleyen bir marka değil, haber medyası olduğu için basın bültenleri daha güvenilirdir.

Önemli Not:

Bir basın bülteninin nihai amacı, bir markanın hikayesini objektif bir bakış açısıyla anlatmaktır. Ancak bir reklam söz konusu olduğunda amaç bir ürünü satmaktır. Başka bir deyişle, reklamlar bir şirketin hedef kitlesini belirli bir ürünü satın alma ihtiyacı olduğuna ikna etmeyi amaçlar.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*