Başarılı bir PR stratejisi oluşturmak için ihtiyacınız olan 4 şey!

PR stratejisi oluşturmak

İşletmenizi, hizmetlerinizi, ürününüzü veya belki bir etkinliği tanıtmak istiyorsanız , bir halkla ilişkiler stratejisi zorunludur. Güçlü bir PR stratejisi, işletmenizin başarısında önemli olan kişilerle ilişki kurmanın etkili ve verimli bir yoludur. Kazanan bir halkla ilişkiler stratejisi oluşturmak için temel bilgileri bilmek önemlidir.

İşte her büyük PR stratejisinin ihtiyaç duyduğu 4 şey.

  1. Hedeflerinizi belirleyin

 Hedeflerinizi bilmek, PR stratejinize yön verir ve PR faaliyetlerinizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar. Halkla ilişkiler faaliyetleri yoluyla elde etmek istediğiniz sonucun farkına varmak, tüm eylemlerin işletmenizin uzun vadeli başarısına yatırım olmasını sağlamanın en iyi yoludur.

  • Bir hedef kitlenizi belirleyin!

İşinizle ilgisi veya etkisi olduğuna inandığınız kişileri düşünün. Bunlar, stratejinizin etkileşim kurmayı amaçlaması gereken gruplar ve bireylerdir. Belirli grupları hedeflediğinizde, stratejinizin yankı uyandırması ve ilgi çekmesi daha olasıdır. Hedef kitlenizi belirlemek, stratejinizi uyarlamanıza olanak tanır. Bunu yaparak, stratejinizin gürültüyü kesmesi ve genel hedeflerinize ulaşmada etkili olan insanlar üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olma olasılığı daha yüksektir. Örneğin, bir catering hizmeti için, PR stratejisinin hizmeti kullanan kişileri dikkate alması gerekir. İşletme hangi etkinliklere hitap ediyor? Etkinlik türlerini etkileyebilecek belirli bir fiyat aralığı var mı? İşletme nerede bulunuyor? Bu soruları sormak, zamanınızı daha iyi kullanmak için stratejinizi hangi medyayı hedeflemeniz gerektiğini en iyi şekilde belirlemenize yardımcı olacaktır.

  • Temel mesajlar

Hedef kitlenizi belirledikten sonra, onlarla nasıl iletişim kurmak istediğinize karar verme zamanı. Temel mesajlar, stratejinize yön verecektir ve tüm iletişim boyunca kullanılmalıdır. Temel mesajlarınızı yazarken şunları göz önünde bulundurun: Odaklanın ve temel mesajlarınızı kısa tutun. İşletmenizin değerleri ve hedefleriyle uyumlu olun. İzleyicilerinizin bilmesini istediğiniz şeyi yansıtıyor mu? Mesajlar hedef kitlenizle alakalı mı? Bir catering hizmeti, stratejilerinin hedef kitleye iletmesini istedikleri ana mesajlardan biri olarak aşağıdakileri içerebilir. “İşletmeyi düğünler için sektör lideri bir yemek hizmeti olarak kurmak.”

  • 4.       Hedef Medya

Artık kiminle konuşmak ve ne söylemek istediğinizi belirlediğinize göre, onlara nasıl ulaşabilirsiniz? Nihayetinde, PR stratejinizin amacı, hedef kitlenizin maruz kaldığı medyada yer almaktır. Mesajınızın doğru kişilere ulaştığından emin olmak için, hedef kitlenizi ve hedef kitleniz tarafından okunması, izlenmesi veya dinlenmesi olasılığı en yüksek medya kanallarını anlamak önemlidir. Bulunduğunuz sektörü ve stratejinizin odaklandığı konuyu düşünün, çünkü bu size satış konuşmanız gereken yayın türleri, tv şovları, podcast’ler ve radyo istasyonları hakkında bir fikir verecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*