Anketle medyada yer edinin!

basın bülteni

Anketle medyada yer edinin!

İşletmeniz için medyada yer almanın bir yolunu arıyorsanız, neden bir anket yapıp sonuçları kamuoyuna açıklamayasınız?

Anketler, işletmenizi değerli bir bilgi kaynağı olarak sunmanın ve güvenilirliğinizi artırmanın harika bir yoludur. Anket sonuçlarını paylaşmak ve işletmenizdeki uygun bir sözcünün sözlerini eklemek için bir medya bülteni yazabilirsiniz. Bu, işletmenizi belirli bir konuda uzman olarak konumlandırmanıza ve markanızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Gazeteciler, makaledeki belirli noktaları desteklemek için kanıt sağladığı için makalelerine genellikle anket sonuçlarını ve istatistikleri dahil ederler. İstatistikler ayrıca makalenin geçerliliğini ve inandırıcılığını sağlar ve onu okuyucu için daha inandırıcı hale getirir.

Bir anket yapmaya karar verirseniz, yalnızca çalışanlarınızdan veya müşterilerinizden işletmenizin ne kadar harika olduğu hakkındaki soruları yanıtlamalarını istemeyin. Sonuçların doğru ve meşru olmasını sağlamak için anketin objektif ve bilimsel olması gerekir.

İşte harika bir anket oluşturmak için bazı ipuçları.

  1. Anketi işletmeniz veya sektörünüzle ilgili bir konu etrafında gerçekleştirin. Alakasız bir konu seçerseniz, anket işinize yararlı olmayacaktır.
  2. Güncel olun. Anketiniz için güncel bir tema seçmek ve işletmenizi buna bağlamak gazetecilerin ilgisini çekmeye yardımcı olacaktır. Örneğin, hedef sektörünüzü sosyal medya pazarlamacılığının kullanımıyla ilişkilendiren bir anket.
  3. Sonuçları ilginç olmaya zorlamak için radikal sorular sormayın. Bazen en temel sorular şaşırtıcı veya haber değeri taşıyan sonuçlar doğuracaktır. Gazeteciler ayrıca objektif sonuçlarla daha fazla ilgilenecekler.
  4. Anketi yalnızca işletmeniz ve ne kadar harika olduğu etrafında oluşturmayın. Gazeteciler, işletmenizi beğenen insanların yüzdesi hakkında bir hikaye yazmayacaklar. Anket sonuçları, onlara ilginç veya değerli bilgiler sağlayarak sektörünüze veya genel kamuoyuna fayda sağlamalıdır.
  5. Sonuçların doğru olmasını sağlamak için anketinizin yeterli örnek büyüklüğüne sahip olması gerekir. Bu, neyi araştırdığınıza ve katılan insanları iyi bir şekilde temsil edip etmediğinize bağlı olacaktır. Sizin adınıza bir anket yapmak için News Poll veya Galaxy gibi saygın bir araştırma şirketini tutmayı düşünebilirsiniz, sonuçlara güvenilirlik ve güvenilirlik kazandıracak ve medya tarafından daha fazla yakalanma şansı verecektir.
  6. Ancak, özellikle bir sektörde büyük bir veritabanına sahip olacak kadar şanslıysanız, kendi anketinizi yürütmek için SurveyMonkey’i kullanabilirsiniz ve bu, o sektör hakkında yazan gazetecilerle ilgili ilginç bilgiler üretecektir.

Anketi tamamladıktan sonra

  1. Bulguları sunun: Anket tamamlandıktan sonra bulguları açık ve okunması kolay bir raporda sunmanız gerekir. Bu rapor profesyonel bir şekilde sunulmalı ve anketteki tüm soruları, sonuçları ve yöntemleri içermelidir. Örneğin logonuzu sayfanın köşesine yerleştirerek markanızı da belgeye dahil etmelisiniz. Bir gazetecinin talep etmesi durumunda anket sonuçlarını kamuoyuna açıklamadan önce bu belgenin tamamlandığından emin olmalısınız. Web sitenizdeki sonuçların PDF sürümüne bir bağlantı da ekleyebilirsiniz.

 

  1. Sonuçları bir basın bülteni ile duyurun: Sonuçları duyurmanın en iyi yollarından biri bir medya bülteni yazmaktır . Anketten en ilginç ve haber değeri taşıyan sonucu bulun ve bunu medya bülteninizin ana odağı yapın. Birden fazla haber değeri taşıyan sonucunuz varsa, iki medya bülteni yazmayı düşünmelisiniz. Ancak, kapsamınızı en üst düzeye çıkarmak için medya bültenlerini birkaç hafta arayla dağıtmalısınız. İşletmenizdeki uygun bir sözcünün basın bültenine alıntılar ekleyin. Bu sözcü, bir gazeteci onlarla röportaj yapmak istiyorsa, anket hakkındaki soruları yanıtlamaya hazırlıklı olmalıdır. Medya bülteninin altında, ana bulguların bir listesi ve anket hakkında bir şablon gibi anket hakkında daha fazla bilgi sağlayabilirsiniz. Bu şablon anketin gerçekleştirildiği tarihleri, örneklem büyüklüğünü, ankete katılan kişilerin türlerini ve anketin nasıl yapıldığını içermelidir. Medya bültenini gönderin: Medya bülteni konusuyla ilgilenecek gazetecilerin hedeflenmiş bir listesini yapın ve bülteni onlara e-posta ile gönderin. Anket sonuçları tamamlanır tamamlanmaz medya bültenini gönderdiğinizden emin olun. Birkaç aylığına bırakırsanız eski haberler olur ve gazeteciler yazmayabilir. Ayrıca medya bültenini web sitenizde yayınlayabilir ve sosyal medya kanallarınızda bunun bir bağlantısını paylaşabilirsiniz. Anketler, müşterileriniz veya sektörünüz hakkında değerli bilgileri açığa çıkararak işinize fayda sağlarken, aynı zamanda size medyadaki görünürlüğünüzü artırma fırsatı verir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*