5 harika medya eğitimi ipucu

5 harika medya eğitimi ipucu

5 harika medya eğitimi ipucu

Profilinizi geliştirmek veya yeni bir ürün veya iş hakkında bilgi vermek istiyor olun, medyada yer almak en iyi yoldur. Bununla birlikte, medyada sürekli olarak yer alabilmek için, medyada sürekli görülmeli ve duyulmalısınız.

Gazeteciler her zaman okuyucuları için yazacakları yeni ve ilginç hikayeler ararlar. Bir gazetecinin onu ele almak isteyip istemeyeceği tamamen hikayenizi nasıl tanıttığınızla ilgilidir.

5 harika medya eğitimi ipucu

Medyayla nasıl başa çıkılacağına dair bazı ipuçları:

Medyanın ne istediğini bilin.

Etkili bir iletişimci olmak için ticaretin tekniklerini, ipuçlarını ve püf noktalarını bilmeniz gerekir.

Bunlar, sorulara hazırlıklı olmayı, garip, rahatsız edici olanları bile, düşüncelerinizi organize etmeyi ve mesajı net bir şekilde nasıl ileteceğinizi bilmeyi içerir.

Medya kapsamından hedef kitleyi ve ulaşmak istediğiniz hedefi anlamanız gerekir.

Tarzlarını daha iyi anlayabilmeniz için gazetecinin yazdığı önceki bazı makaleleri okuyun.

5 harika medya eğitimi ipucu

Hazır ol

Medya eğitimi, gazetecinin size her an sorabileceği zorlu sorulara hazırlanmanıza yardımcı olur, size atılan beklenmedik sorulara hazırlıklı olmanız önemlidir. Bir şey saklıyormuş gibi görüneceğin, sorulabilecek herhangi bir zor soruyu tahmin edeceğin ve itibarına zarar vermeyecek bir yanıt planlayacağın için “yorum yok” demene gerek yok. Ayrıca herhangi bir olumsuz soruyu tekrar etmeye gerek yoktur, sadece kısaca cevaplayın ve devam edin.

Mesajınızı bilin

Soruları cevaplarken doğal görünecek kadar konuştuğunuz konuyu ve konuları son derece iyi bilmelisiniz. Anahtar mesajınız kısa, orijinal olmalı, hedef kitlenize ve ürün veya hizmete yönelik olmalıdır. Asla beşten fazla anahtar mesaj almayın. Sadece kısa bir cevap için zamanınız varsa, o zaman önemli olana öncelik vermelisiniz.

Ses tonunuz önemlidir

Baskı altında doğru ses tonunu kullanmak oldukça zor olabilir. Tüm yanlış mesajları gönderebileceğinden savunma tonları kullanmamaya dikkat edin. Gazeteciye bir mesaj verirken vücut dili kullanımı da çok güçlü olabilir. İnsanlar sizi sadece dinlemekle kalmaz, yaptıklarınızı ve yaptığınız yüz ifadelerini de izlerler. Medyayla konuşurken kendinden emin olmak çok önemli, röportaj becerilerinizi geliştirirseniz, medyada çok daha fazla yer alacağınızı göreceksiniz.

Kontrol etmeyi öğrenin

Mesajı ve tonu kontrol etmenin yanı sıra, röportajın kontrolü sizde olmalıdır. Medya eğitimi, tüm röportaj boyunca kendinizi nasıl oluşturacağınızı ve röportajdan istediğiniz sonucu nasıl elde edeceğinizi öğretmeye yardımcı olacaktır. Cevaplarınızda net olmak önemli olsa da, soruyu cevaplamadan önce bir saniye sormanızda sakınca yoktur. Medya eğitimi insanlara nasıl yalan söyleneceğini öğretmez, medyaya gerçek bir mesaj iletmelerine yardımcı olur. Bir mülakata girecekseniz ve temel mesajlarınızı bilmiyorsanız, kendinize güvenmiyorsunuz ve yanlış alıntı yapma olasılığınız yüksek olduğundan yeterince hazırlıklı değilsiniz. Medya eğitimi, açık ve etkili iletişim kurmayı öğrenerek bu zorlukların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*